eur:
411.28
usd:
397.82
bux:
79614.11
2024. november 22. péntek Cecília
Gátrobbantás miatt vízzel elöntött utcán egy férfi Herszonban 2023. június 6-án. Hajnalban robbanás történt a dél-ukrajnai Herszoni területen lévő, jelenleg orosz ellenőrzés alatt álló Nova Kahovka-i víztározójának gátján, az ukránok és az oroszok egymást vádolják a robbantás elkövetésével. Az ukrán belügyminiszter szerint mintegy 80 települést fenyeget árvíz.
Nyitókép: MTI/AP/Nyina Ljasonok

Bendarzsevszkij Anton: minden bizonnyal az oroszok robbantották fel a gátat

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója az InfoRádióban a katasztrófa lehetséges következményeiről is beszélt.

A posztszovjet térség kutatója azt mondta, hogy szakértők egybehangzó véleménye szerint a gátrobbantás az oroszok katonai céljait szolgálhatta. Bár nincsenek közvetlen bizonyítékok vagy videofelvételek, Moszkva felelőssége mégis egyértelmű.

A kahovkai víztározó az oroszok által megszállt területen található, és így

ők mozgatják a gát zsilipjeit,

szabályozzák a vízmennyiségét. A utóbbi időben példátlanul magas volt a tározó vízszintje, ami esetleg okozhatta a gátszakadást. De mivel a műtárgy az oroszok kezelésében van, ezért ebben az esetben is őket terheli a felelősség.

Bendarzsevszkij Anton ugyanakkor - a hírekkel egybevágva - valószínűbbnek nevezete, hogy szándékos robbantás történt. A katasztrófával az oroszok a megindult ukrán ellentámadást akarhatták megakasztani. A mentés ugyanis rengeteg erőforrást igényel, amit részben a frontról kell átcsoportosítani. Amikor pedig elvonul az áradat, a felázott talajon még jó ideig lehetetlen lesz nehéz harcjárművekkel mozogni.

Ráadásul maga a gát is közlekedési útvonal volt. A tetején lévő közúton az ukrán hadsereg is átkelhetett volna a hatalmas Dnyeper folyó túlsó oldalára. Ezért sem állhatott a robbantás az ukránok érdekében.

A szakértő arról is beszélt, hogy ezt a rendkívül masszív vasbetonszerkezetet nem lehetett volna távolról indított rakétacsapásokkal megsemmisíteni.

Nagy mennyiségű robbanóanyag szükséges ahhoz, hogy komolyabb kárt tegyenek egy ilyen szerkezetben.

Az orosz hadsereg - készülve az ukrán ellentámadásra - már korábban aláaknázta a létesítményt.

A katasztrófa persze mindkét oldalnak károkat okoz - folytatta a szakértő -, de az ukránok számára sokkal nagyobb gondot jelent.

A gátrobbantásnak hosszabb távú hatása lehet a katonai műveletekre. Pár napja ugyan megindult egy ukrán támadás, amelyben több ezer ukrán katona és több tucat harckocsi vett részt. Ez arra utal, hogy az ukránok találhattak egy gyenge pontot az orosz védelemben, és megpróbáltak áttörni. A katasztrófa miatt azonban a támadás elakadt, mivel az erőforrások nagy részét a mentéshez kell irányítani - mondta.

"Legalább 16 ezer emberről beszélünk ukrán oldalon akiket ki kell menekíteni" - hangsúlyozta az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója. Mint mondta, az áradat ukrán katonai állásokat is elöntött, ezért azokból is hátrább kellett vonni a haditechnikát és az embereket. Ha tehát voltak olyan tervek, hogy az ukránok a front Herszonhoz közeli szakaszán támadjanak, akkor ezeket most biztosan fel kell adniuk.

A gátrobbantás hosszabb távú hatásaival kapcsolatban Bendarzsevszkij Anton azt nyilatkozta, hogy a tározó vizét a szántóföldek öntözésére is használták. Enélkül azonban komoly károkat szenvedhet a környék mezőgazdasága. A vízerőmű pedig az ukrán áramellátás fontos része volt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×