„Magyarország, csakúgy, mint a többi NATO-tagállam, tagja a szövetség integrált légi és rakétavédelmi rendszerének, ezért csatlakozása a szlovák légtér védelméhez védelmi és politikai szempontból is pozitív lépés lenne, és hozzáadott értéket jelentene minden résztvevő fél számára” – tájékoztatott Martina Kovaľ Kakaščíková, a szlovák védelmi tárca szóvivője.
Szlovákia légterének védelmét a MiG-29-es vadászgépeinek leállítása, vagyis augusztus óta Csehország és Lengyelország biztosítja, amíg Pozsony várhatóan 2024-ben megkapja az új, F-16-os vadászgépeket. A szóvivő szerint a MiG-ek további felhasználásáról nem született döntés, és zajlanak a tárgyalások.
Kakaščíková azt mondta, hogy a Németország által Ukrajnának adományozott német felszereléseket a kelet-szlovákiai Nagymihályban fogják javítani. A katonai eszközök helyreállítási munkálatai néhány héten belül megkezdődhetnek, és a javítások árát a német állam megtéríti. Az erről szóló megállapodást egy kormányközi memorandumban iktatták Brüsszelben, a kérelem Berlinből szeptemberben érkezett Pozsonyba.
Jaroslav Naď szlovák védelmi miniszter elmondta: tekintettel a szlovák-német kétoldalú kapcsolatok magas színvonalára és az Ukrajnának nyújtott támogatás sürgősségére,
intenzíven dolgoztak a megállapodáson, hogy a lehető leghamarabb elkezdődjenek a javítások.
A szlovák védelmi tárca arra számít, hogy a munkák elsősorban az ágyúk és a légvédelmi rendszerek javítására irányulnak majd.
A szlovák tárcavezető azt is közölte, hogy Ukrajna átvette a hetedik Zuzana 2 önjáró löveget Szlovákiától, és hamarosan megkapja a nyolcadik darabot is, melyet az állami Konštrukta-Defence vállalat szállít számára kereskedelmi szerződés alapján. Hozzátette: Ukrajna kifizette mind a hét önjáró tarackágyú teljes árát. „A Konštrukta-Defence folytatja a gyártást, Dánia, Norvégia és Németország további 16 Ukrajnának szánt tarackágyú árát fizeti ki, hamarosan aláírjuk a szerződéseket” – tájékoztatott a védelmi miniszter.
Az ellenzék viszont nem ért egyet a kormány lépéseivel. Robert Fico exkormányfő, a Smer pártelnöke bírálta a kabinetet, amely szerinte „teljes tudatában támogatja az amerikai érdekeket.” A párt csütörtökön Pozsonyban tartott kongresszusán kritizálta Zuzana Čaputová államfőt és Eduard Heger miniszterelnököt, amiért az ukrajnai háborúhoz való hozzáállásukkal „egyoldalúan támogatják az Egyesült Államok érdekeit”. A Smer elnöke hozzátette, pártja nem akarja, hogy Szlovákia Oroszország ellensége legyen, és arra készül, hogy megnyerje a következő parlamenti választásokat