Az Egyesült Királyság legfőbb ellenzéki ereje, a Munkáspárt az elmúlt több mint két évtized legnagyobb közvélemény-kutatási előnyére tett szert azután, hogy Liz Truss miniszterelnök nem tudta megnyugtatni a választókat a gazdasági stratégiájával kapcsolatban. Az adócsökkentő program, amely leginkább a gazdagabb rétegek bevételeit kíméli – miközben lökést akar adni a gazdasági növekedésnek – az elmúlt héten zavart okozott a pénzpiacokon és a font árfolyameséséhez vezetett.
Ennek nyomán a brit bankok és az állam számára jelentősen megdrágult a hitelezés, amit pártszimpátiától függetlenül azonnal megéreztek a britek, főként a lakástulajdonsok vagy az ingatlanvásárlók.
A bankok több száz jelzálogkonstrukciót vontak ki hirtelen a piacról, miközben a prognózis alapján jelentősen megugorhatnak a törlesztőrészletek.
A Munkáspárt most 33 pontos előnnyel vezet a kormányzó Konzervatívokkal szemben – derül ki a YouGov közvélemény-kutató cégnek a Times című lap számára készített felméréséből. A YouGov szerint ez a legnagyobb előny a tetszési indexben, amelyet az 1990-es évek vége óta bármelyik párt elért.
Mit jelent mindez?
Sir Keir Starmer (nyitóképünkön) pártjára a britek 54 százaléka szavazna, míg Liz Truss konzervatív miniszterelnök pártjára 21 százalék. A maradék szavazatokon a skót nacionalisták, a liberális demokraták és más kisebb pártok osztoznának.
A hír nem túl kellemes Liz Truss számára, mivel a hétvégén startol a párt szokásos őszi kongresszusa. Már Truss választások nélküli hatalomra lépése előtt világos volt, hogy
a konzervatívok egy jelentős része sem szíveli gazdaságpoltikáját, amit többen „nem-konzervatívnak” neveztek.
Truss egy dologgal tud a jelen pillanatban érvelni: még korai megmondani, hogyan teljesít majd radikális gazdasági csomagja, főleg, hogy a hétközi pánik után az angol font némileg magára talált az amerikai dollárral szemben.
Magának a miniszterelnöknek a személyes tetszési indexe is katasztrofális. Arra a kérdésre, hogy ki lenne a legjobb miniszterelnök, mindössze 15 százalék mondta azt, hogy a toryk vezére, ami 10 százalékkal kevesebb, mint az előző felmérésben. Miközben a Munkáspárti Starmert 44 százalék tartaná jobb választásnak, ami 12 százalékkal több, mint az előző felmérésen.
Arra a kérdésre, hogy az emberek szerint mennyire jól vagy rosszul teljesít Liz Truss miniszterelnökként, 65 százalék mondta, hogy rosszul, és csak 15 százalék, hogy jól.
Egy másik felmérés, a Deltapoll kisebb különbséget hozott ki, az ő adataik szerint a Labour nem 33 hanem 19 ponttal vezet a brit kormánypárt előtt – az előny azonban így is jelentős.
Az egy héttel korábban bemutatott brit kormányprogram olyan piaci káoszt okozott, hogy az angol központi banknak kellett közbelépnie, és állampapír-vásárlással megmentenie a brit nyugdíjalapokat.
(A nyitóképen: Keir Starmer, az ellenzéki Munkáspárt vezetője beszél a párt éves konferenciáján Liverpoolban 2022. szeptember 27-én.)