eur:
411.43
usd:
392.63
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Chancellorsville az amerikai haditengerészet (US Navy) rakétás cirkálója
Nyitókép: USNI News - U.S. Naval Institute

A Tajvani-szorosban tört ki az újabb konfliktus Kína és az USA között

Az amerikai haditengerészet két hadihajója vasárnap áthajózott a Tajvani-szoros nemzetközi vizein, amit Kína beltengerének tekint. Ez volt az első ilyen művelet azóta, hogy Nancy Pelosi, a washingtoni képviselőház elnöke tajvani látogatásával feldühítette Pekinget, amely szerint a sziget Kína része.

Az amerikai haditengerészet megerősítette a Reuters jelentését, hogy a Chancellorsville és az Antietam cirkáló áthalad a Kína és Tajvan közötti szoroson. Az ilyen műveletek általában nyolc-tizenkét órát vesznek igénybe és a kínai hadsereg szorosan figyelemmel kíséri a hajókat.

Az elmúlt években az amerikai haditengerészet egységei és alkalmanként a szövetséges nemzetek, például Nagy-Britannia és Kanada hadihajói rendszeresen áthaladtak a szoroson, kiváltva ezzel Kína haragját, amely a demokratikusan megválasztott kormány tiltakozása ellenére igényt tart Tajvanra.

Nancy Pelosi amerikai kongresszusi elnök hónap eleji tajvani útja feldühítette Pekinget, amely szerint az Egyesült Államok ezzel beavatkozott a belügyeibe. Kína ezt követően hadgyakorlatokat indított a sziget közelében, amelyek azóta is tartanak.

Az amerikai haditengerészet válasza: "A hajók egy olyan folyosón haladtak át, amely bármelyik parti állam felségvizein kívül esik." A művelettel az Egyesült Államok demonstrálni akarja elkötelezettségét, hogy fenntartsa a szabad hajózást az indiai-csendes-óceáni térségben. Ezért értelmezése szerint az amerikai haderő ott repül, hajózik és tevékenykedik, ahol a nemzetközi jog megengedi.

John Kirby, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője a CNN-nek nyilatkozva megismételte ezt az álláspontot. Kirby hozzátette, hogy a műveletet már régóta tervezték.

Közben a kínai hadsereg keleti csoportjának parancsnoksága közölte, hogy követi a hajókat és figyelmezteti őket. "A csapatok továbbra is magas készültségben vannak, és készen állnak arra, hogy bármikor meghiúsítsanak bármilyen provokációt" – tette hozzá közleményében.

A keskeny Tajvani-szoros gyakori feszültségforrás azóta, hogy a kínai polgárháborúban vesztes köztársaság, a Kuomintang hadserege 1949-ben Tajvanra menekült, miközben a győztes kommunisták létrehozták a Kínai Népköztársaságot.

Pelosi tajvani látogatását nagyjából egy héttel később követte egy öt másik amerikai törvényhozóból álló csoport, amire Kína hadserege válaszul újabb gyakorlatokat tartott a sziget közelében.

Joe Biden amerikai elnök kormányzata igyekezett megakadályozni, hogy a Washington és Peking közötti feszültség konfliktusba torkolljon, és megismételte: a kongresszusi utazások rutinszerűek. Az Egyesült Államoknak nincs hivatalos diplomáciai viszonya Tajvannal, de törvény kötelezi, hogy biztosítsa a szigetnek az önvédelemhez szükséges eszközöket.

Kína nem zárta ki, hogy erőszakkal szerezze meg a sziget felett az ellenőrzést. Tajvan szerint viszont a Kínai Népköztársaság soha nem uralkodott a szigeten, ezért nem tarthat rá igényt, és a terület jövőjéről csak a 23 millió tajvani dönthet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×