A brit Munkáspárt hagyományosan a „dolgozó” emberek pártja, és erősen támogatják a szakszervezetek. Rachel Reeves pénzügyminiszter azonban szerdán olyasmire készül, ami sokkolja a híveket. A The Guardian című lap szerint az úgynevezett tavaszi költségvetési nyilatkozat lényege ez lesz: a gazdaság gyengélkedik, és az októberben meghatározott szigorú hitelfelvételi szabályok betartása miatt csökkent a mozgástér. Amiből az következik, hogy a miniszter be fogja jelenteni, hogy a korábban vártnál is jobban megnyirbálják több minisztérium költségvetését.
A takarékosság még angol fontban is több milliárdot tesz majd ki, egyes tárcáknak akár 7 százalékos költségmegvonással kell számolniuk a következő négy évben.
Mindez azért történik, mert Reeves nem akarja módosítani az adókat. Ezzel viszont a kiadási megszorítások egész sorára lesz szükség a költségvetési egyensúly megteremtéséhez, miután a Bank of England csökkentette idei növekedési előrejelzését – írta az Independent.
A lap idézte a befolyásos brit Pénzügyi Tanulmányok Intézetének (IFS) egyik igazgatóját. Ben Zaranko úgy vélte: a megszorítások – amelyek szerinte 2019 óta a legmeredekebbek lennének – „káros hatással lesznek a közszolgáltatásokra és azokra, akik használják azokat”.
A legdurvább intézkedés a szociális juttatások most bejelentett, 5 milliárd fontos megnyirbálása lesz. Ennek nyomán
Angliában és Walesben várhatóan mintegy egymillió fogyatékossággal élő ember veszíti el rokkantsági ellátását.
A brit pénzügyminisztérium de facto második embere, Darren Jones főkincstárnok azonban csütörtökön azt hajtogatta, nem felel meg a tényeknek, hogy a Munkáspárt újabb megszorításokat hajt végre. „Téves lenne azt állítani, hogy azt csináljuk, amit a konzervatívok tettek 2010 után” – mondta.
A 2010-ben hatalomra lépett konzervatív Cameron-kormányzat első éveire rányomták a bélyegüket a szitokszóvá vált „megszorítások” elleni tüntetések. Maga a szó egy konkrét kormányzati politikát takar az államadósság megfékezésére, amelyet Nagy-Britanniában a 2008-as pénzügyi válságot követően vezettek be.
Míg Keir Starmer miniszterelnök ragaszkodott ahhoz, hogy a jelenlegi rendszer „erkölcsileg és gazdaságilag tarthatatlan”, a Munkáspárt balszárnya tiltakozik.
„Ez nem az erkölcsről, hanem arról szól, hogy a pénzügyi tárca a társadalom legszegényebb embereinek a hátán akarja egyensúlyba hozni az ország költségvetését” – mondta egy veterán képviselő. Mások „jobbközép kormánynak” titulálták a Labour-kabinetet.
A Bank of England mindeközben komor képet fest a brit gazdaságról, amely a várt másfél százalékkal szemben csak feleakkora mértékben bővül az idén az elemzése szerint.