eur:
404.43
usd:
356.97
bux:
92196.43
2025. április 30. szerda Katalin, Kitti
Elfogórakétát lő ki az izraeli hadsereg Vaskupola légvédelmi rendszere a Gázai övezet palesztin fegyvereseinek rakétatámadása ellen az izraeli Asdódnál 2019. november 12-én. Reggelre virradóra egy célzott izraeli légicsapás megölte Bahá Abu al-Attát, az Irán támogatását élvező Iszlám Dzsihád nevű palesztin terrorszervezet műveleti parancsnokát gázai otthonában. A szervezet megtorlóakcióba kezdett, Izrael déli részén háborús készültséget rendeltek el.
Nyitókép: MTI/EPA/Atef Szafadi

Az űrből védenék az Egyesült Államokat – itt van Donald Trump elképesztő terve

Az Aranykupola védelmi rendszer megvalósítási tervén dolgozik a Pentagon. A rendszer izraeli mintára a rakétatámadásoktól védené meg az országot. Tanulmányok szerint azonban 16 ezer elfogóbázis kellene az űrbe, hogy mindössze tíz rakétát hatástalanítani tudjon a rendszer.

Az Egyesült Államok rakétavédelmi rendszert építene az izraeli vaskupola mintájára. A CNN katonai forrásokra hivatkozva azt írja, hogy Donald Trump Golden Dome-nak, vagyis Aranykupolának nevezi a projektet, amit a Pentagon legfontosabb feladatának szán 2026 és 2030 között.

A Forbes cikke szerint az Aranykupola jelenleg egy terv, amelynek egyelőre csak neve van, még nem pontosították a részleteit és a költségvetését sem határozták meg. Az elnök terveiben az egész Egyesült Államokat védő, űralapú rakétavédelmi rendszer szerepel, amely ballisztikus és hiperszonikus rakéták ellen is hatékony.

Izrael kisebb mérete miatt könnyen lefedhető radarokkal és elfogó rendszerekkel, de az USA hatalmas mérete miatt ez sokkal nehezebb, mivel az interkontinentális ballisztikus rakéták bármelyik ponton beléphetnek a légkörbe. A Rakétavédelmi Ügynökség februárban olyan cégektől várt ajánlatokat, amelyek részt vennének a rendszer tervezésében és építésében. Az ügynökség több mint 360 összefoglalót kapott a rendszer tervezésére és végrehajtására vonatkozó ötletekről.

Van azonban egy nagyon komoly gond. Az Amerikai Fizikai Társaság szerint ugyanis körülbelül 16 ezer elfogóbázis kellene az űrbe, hogy tíz rakétát le tudjanak szedni, ráadásul egy űralapú rakétavédelmi rendszer könnyen sebezhető és sokkal drágább, mint egy földi rendszer.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.05. hétfő, 18:00
Szécsényi Bálint
az Equilor Befektetési Zrt.  elnök-vezérigazgatója
Adatdömping sem zökkentette ki a forintot

Adatdömping sem zökkentette ki a forintot

A devizapiacot ma több GDP-adatközlés mozgatja. A magyar adat minden várakozást alulmúlt, az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. A nagy európai gazdaságok ezzel szemben jobban teljesítettek: a német gazdaság az év eleji növekedésnek köszönhetően elkerülte a recessziót, a francia gazdaság szintén hajszálnyi növekedést tudott felmutatni az első negyedévben, Olaszország pedig az előzetes várakozásokhoz képest kissé erősebb számmal rukkolt elő. A forint az euróval szemben a 404-405-ös a dollár a 355-356-os szint körül mozgott egész nap, lényegében oldalazott az árfolyam.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 30. 21:54
×
×
×
×