Infostart.hu
eur:
399.29
usd:
344.26
bux:
100655.18
2025. július 18. péntek Frigyes
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a HU-rizont Program 2025. évi kiírásának részleteiről tartott sajtótájékoztatón Budapesten 2025. március 24-én. A 8 milliárd forintból megvalósuló HU-rizont program 2025-ös pályázata a magyar kutatókat és a magyar gazdaságot segíti.
Nyitókép: MTI/Kocsis Zoltán

Hankó Balázs: összesen 8 milliárddal indul a HU-rizont

A kulturális és innovációs miniszter szerint a HU-rizont program 2025-ös pályázata, a magyar kutatókat és a magyar gazdaságot segíti.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), valamint a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) hétfői budapesti sajtótájékoztatóján Hankó Balázs kiemelte: az előző év sikerei nyomán született meg az a döntés, hogy idén ismét kiírják a HU-rizont programot, amelyre idén újabb 8 milliárd forint keretösszeg jut.

A nyertes projektek 100 és 400 millió forint közötti értékben kaphatnak vissza nem térítendő támogatást - közölte a miniszter. Abban az esetben, ha sok jó projekt érkezik be, elképzelhető, hogy a meghirdetett keretösszeg emelkedni fog - fűzte hozzá. Hankó Balázs célként jelölte meg, hogy

2030-ra legyen magyar felsőoktatási intézmény a világ 100 legjobb egyeteme között és legyenek magyar egyetemek Európa 100 legjobb intézményei között.

A tárcavezető kijelentette: a HU-rizont programban a Stanford, a Cambridge-i és szingapúri egyetemek a Semmelweis Egyetemmel, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel, a Debreceni Egyetemmel, a Szegedi Tudományegyetemmel, valamint az Óbudai Egyetemmel működnek együtt.

Elmondta: az elmúlt évben a programnak köszönhetően 30 olyan projekt kapott támogatást, amelyben a magyar felsőoktatási intézmények a legkiválóbb észak-amerikai, európai és ázsiai egyetemekkel végeznek kiváló kutatásokat többek között az egészségügy, a robotika, az informatika és a környezeti fenntarthatóság területén.

A miniszter az idei HU-rizont pályázat újdonságának nevezte, hogy a külhoni területekről két felsőoktatási intézmény, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, valamint a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola is pályázhat a forrásokra.

"Az szeretnénk, ha a Sapientia Egyetem Erdélyben a román egyetemek között a legjobb tíz felsőoktatási intézmény közé kerülne,

a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola – a következő években immár egyetemmé válva – pedig az ukrajnai magányegyetemek között az elkövetkezendő években a legjobb öt egyetem közé kerülhetne" – hangsúlyozta Hankó Balázs.

A miniszter kiemelte: Magyarország versenyképességi fordulatot ért el az egyetemek vonatkozásában a kutatás és innováció területein is. "Ideje lenne, ha ezt az Európai Unióban is észrevennék" – mondta. A tárcavezető szerint Brüsszelben a versenyképesség növelése helyett "azon törik a fejüket", hogy hogyan árthatnak a magyar egyetemistáknak és kutatóknak, amikor kizárják őket a nemzetközi együttműködésekből.

"Brüsszel a magyar egyetemek, a magyar kutatók vonatkozásában a hazaszeretetet akarja összeférhetetlenné tenni" – fogalmazott a tárcavezető. "Ezt nem engedhetjük, mert elkötelezettek vagyunk a magyar kutatók és a magyar egyetemisták sikerében" – tette hozzá.

Lengyel László, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal tudományos és nemzetközi elnökhelyettese elmondta, hogy a HU-rizont program második kiírása során ismét magyar egyetemek lesznek a konzorciumvezetők, melyek 3-4 külföldi egyetem bevonásával valósíthatják meg programjaikat. Lengyel László fontosnak nevezte, hogy a többek között a zöld és körforgásos gazdaság, az egészségügy és a digitalizáció területét érintő projektek magyar társadalmi és gazdasági kihívásokra adjanak választ, valamint hogy

minél több fiatal kutatót vonjanak be a projektekbe.

Mint kiemelte, idén változni fog a projektek értékelése. Tavaly nagyszámú jelentkezés érkezett, ezért "előszűrést" fognak alkalmazni és a pályázatok egy részét részletes külső bírálatra küldik – tette hozzá az elnökhelyettes, aki elmondta azt is, hogy a végső döntést a Kulturális és Innovációs Minisztérium fogja meghozni.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: árulkodó jel, hogy Kijev új vizsgálatot rendelt el Sebestyén József halála ügyében

Bendarzsevszkij Anton: árulkodó jel, hogy Kijev új vizsgálatot rendelt el Sebestyén József halála ügyében

A posztszovjet térség szakértője szerint Ukrajnának politikailag nem érdeke az, hogy a vizsgálat során bebizonyosodjon, hogy a toborzóiroda munkatársai hibáztak. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója úgy látja, mélypontra jutott a magyar–ukrán viszony.

Németország is elutasítja az Európai Bizottság költségvetési tervezetét

Rendkívüli határozottsággal utasította el a Merz-kormány az Ursula von der Leyen által előterjesztett hosszú távra szóló uniós költségvetésitervezetet. Berlin szerint a tagállamoknak most mind mindenekelőtt a nemzeti költségvetésekre kell koncentrálniuk.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.18. péntek, 18:00
Németh Zsolt
az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke
Megérkezett a fontos adat - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat!

Megérkezett a fontos adat - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat!

Izgalmas napokat élünk a tőzsdéken, elsősorban a kereskedelmi háborús hírek és a vállalati negyedéves gyorsjelentések vannak ma a befektetők fókuszában, ezek befolyásolják a hangulatot. Ami a gazdasági eseményeket illeti, délután az USA-ból több kiemelten fontos adat is érkezett ma: a kiskereskedelem a vártnál jobb számokat produkált, emellett pedig az új munkanélküliségi segélyt igénylők száma is a vártnál kedvezőbben alakult. Ami a részvénypiaci folyamatokat illeti: az ázsiai tőzsdéken jó hangulatú kereskedést láthattunk, Európában pedig ugyancsak az emelkedésé a főszerep, Amerikában eközben óvatos emelkedést láthattunk, de végül az S&P 500 és a Nasdaq is új csúcson zárt. A BUX index csütörtökön szintén ismét új történelmi csúcson zárt, elsősorban az OTP menetelésének köszönhetően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. július 17. 20:16
×
×
×
×