eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) párt elnöke, Igor Matovic, a szlovák parlamenti választáson győzelmet szerző Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) mozgalom elnöke, Zuzana Caputová szlovák elnök, Veronika Remisová, az Emberekért párt alelnöke és Boris Kollar, a Család Vagyunk párt elnöke (b-j) a pozsonyi elnöki palota előtt 2020. március 14-én, miután az előző nap a szervezetek vezetői megállapodtak a négypárti koalícióról. Védőmaszkot a tüdőgyulladást okozó új koronavírus járványa miatt viselnek.
Nyitókép: MTI/EPA/Jakub Gavlák

Nehéz helyzetben a szlovák miniszter az olajembargó miatt

Szlovákiában az ellenzéki Smer párt kezdeményezi Richard Sulík gazdasági miniszter visszahívását, mert a párt szerint lejáratta magát az orosz kőolajra kivetett szankciókról szóló tárgyalások kapcsán és megkárosította az ország lakosságát. A minisztert néhány koalíciós társa is bírálja.

A Robert Fico vezette Smer párt Richard Sulík gazdasági minisztert tartja a fő felelősnek a kialakult helyzetért, rajta kívül pedig Ivan Korčok külügyminisztert és Eduard Heger kormányfőt. Fico szerint Sulík és Korčok adott alapanyagokat Hegernek a brüsszeli tárgyalások előtt, ahol aztán elárult minden szlovák érdeket, amit csak lehetett.

„Ezért bizalmatlansági indítványt nyújtunk be a gazdasági miniszter ellen a totális pancsersége és a lustasága miatt, és még itt van az a kis semmiség is, hogy megkárosította az ország minden egyes állampolgárát” – jelentette ki Robert Fico, Szlovákia korábbi háromszoros miniszterelnöke. Hozzátette, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő a győztese az Oroszország elleni szankciókról szóló brüsszeli uniós csúcstalálkozónak, mert ő volt az, nem pedig Eduard Heger, aki Szlovákia számára is „elintézte” a mentességet a Barátság kőolajvezetéken érkező orosz kőolaj további szállítására.

A gazdasági miniszter dolgát nehezíti, hogy nemcsak ellenzéki oldalról, hanem néhány koalíciós képviselő részéről is el kell viselnie a bírálatot. Richard Sulíkot ugyanis távozásra szólította fel Gyimesi György kormánypárti képviselő is, amiért a tárcavezető nem alkudott ki jobb feltételeket Szlovákia számára az Oroszországgal szembeni kőolajembargó elfogadása előtt. Gyimesi azt mondta Richard Sulíkról, hogy a tárcavezető „lusta dilettáns”, akinek nincs keresnivalója a tárca élén, mivel az ő felelőssége, hogy

a kőolajembargó feltételei miatt jövőre bezárhatják a pozsonyi Slovnaft kőolajfinomítót.

Gyimesi ezzel arra utalt, hogy a Slovnaft múlt pénteken közölte: az orosz kőolajra vonatkozó európai uniós embargó jövőre ellehetetleníti az olajfinomító exportját, ami a gyártás műszaki minimum alá csökkenéséhez vezet, és a szlovákiai ellátás biztonságát is veszélybe sodorja.

Richard Sulík visszautasította az őt ért vádakat és bejelentette, hogy pártja, az SaS egy ideig nem vesz részt a koalíciós tanács ülésein, annak érdekében, hogy lecsillapodjon a helyzet. A gazdasági miniszter úgy vélekedett, hogy Gyimesi György kritikája tulajdonképpen Eduard Heger ellen irányul, tekintve, hogy az uniós szankciókról szóló megállapodást Brüsszelben a kormányfő írta alá.

A tárcavezető kijelentette, hogy néhány órával a brüsszeli csúcs kezdete előtt figyelmeztette a szlovák kormányfőt annak kockázataira, ha az unió megtiltja az orosz kőolajból készült üzemanyagok exportját. „Azt írta vissza, hogy ő már nem tesz semmit az ügyben, ráhagyja a csehekre és a magyarokra” – jelentette ki Eduard Heger miniszterelnökről Richard Sulík. Hozzátette, szerinte Heger helyesen járt el, amikor támogatta az uniós szankciós csomagot.

A pozsonyi kormányhivatal sajtóközleményben leszögezte: Eduard Heger Brüsszelben elérte, hogy Szlovákia nem marad kőolaj nélkül. „Oroszországból addig érkezik majd a kőolaj, amíg nem lesz teljes értékű alternatívánk” – áll a szlovák kormányfő állásfoglalásában.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×