eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának főtitkára, a Központi Katonai Bizottság elnöke a KKP megalapítása 100. évfordulójának alkalmából odaítélt kitüntetések átadási ünnepségén a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2021. június 29-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Hszinhua/Hszie Huan-csi

A szigorú Covid-politika töri meg a megugró kínai növekedést

A kínai gazdasági felülmúlta a várakozásokat az első negyedévben. A növekedési adat ellenére a közgazdászok nehéz időkre számítanak a Covid-lezárások miatt, amelyek az év első három hónapjában csak részben hatottak a gazdaságra.

Kína gazdasága az első negyedévben a tervezett 4,4-hez képest 4,8 százalékkal nőtt éves szinten – derült ki a hivatalos adatokból. Ez a jó hír. A rossz viszont az, hogy pekingi zéró-Covid-politika és az ukrajnai háború miatt a kínai gazdasági hamarosan behúzza a kéziféket.

Kína ipari termelése 5 százalékkal nőtt márciusban az egy évvel korábbihoz képest, míg a kiskereskedelmi forgalom 3,5 százalékkal visszaesett.

Bár a vártnál erősebb adatok növelik Peking kilátásait arra, hogy elérje a 2022-re kitűzött ambiciózus 5,5 százalékos növekedési célt, a „jó számok” csak egy kis időszakot fednek le.

"A legrosszabbat még nem vettük figyelembe"

– mondta Carlos Casanova, a hongkongi UBP ázsiai vezető közgazdásza az Al Jazeerának azzal kapcsolatban, hogy a biztató adatok nem tükrözik a szigorú sanghaji lezárást. Ez egyrészt élelmiszerhiányt okozott a lakosoknak, másrészt a világra is kihat, mert leálltak a gyárak és szinte megbénult a metropolisz nemzetközi kikötője.

"A januári-februári aktivitás erősebb volt a vártnál. A jelentős külső kereslettel együtt ez segített megtámogatni a feldolgozóipart. A lezárások hatását azonban már láthatjuk a zsugorodó márciusi kiskereskedelmi forgalomban. Arra számítunk, hogy áprilisban és májusban visszaesik az aktivitás, ami a második negyedévi növekedést is hátráltatni fogja" – tette hozzá Casanova.

Bár Hszi Csin-ping kínai elnök kizárta az úgynevezett dinamikus nulla-Covid stratégiától való elfordulást,

kínai illetékesek megkongatták a vészharangot a gazdaságot fenyegető növekvő kockázatok miatt.

A Gavekal befektetési kutatócég friss elemzése szerint Kína gazdaságilag legfontosabb 100 városa közül 87-ben van érvényben valamilyen Covid-korlátozás és az ellenőrzések intenzitása egyre nő.

A múlt héten Li Ko-csiang kínai miniszterelnök hangsúlyozta, hogy „sürgető” a gazdaság helyzete – ez volt a harmadik ilyen figyelmeztetése egy héten belül. Kedden a Kínai Központi Bank extra pénzt pumpált a gazdaságba azzal, hogy csökkentette a kötelezően tartandó betétösszegek mértékét.

Peking a tavalyi évben 8,1 százalékos GDP-növekedésről számolt be, míg az idei évre, márciusban 5,5 százalékos célt tűzött ki.

Sok közgazdász szkeptikus, hogy elérhető-e a cél, mivel a folyamatos zárlatok és az ukrajnai háború nyomasztja a keresletet. Márciusban a kínai gyárak tevékenysége két éve a leggyorsabb ütemben csökkent, a járműeladások pedig közel 12 százalékkal estek vissza éves szinten.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×