Infostart.hu
eur:
355.65
usd:
313.27
bux:
138850.94
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Vlagyimir Putyin orosz elnök beszél Olaf Scholz német kancellárral tartott sajtótájékoztatóján a moszkvai Kremlben 2022. február 15-én.
Nyitókép: MTI/AP/Szputnyik/Sergey Guneev

Megrohamozták a bankokat Oroszországban

Az orosz útlevél kezd toxikussá válni, németországi és romániai oroszok azt írták, nem szolgálták ki őket éttermekben.

Vlagyimir Putyin megtiltotta az oroszoknak, hogy 10 ezer dollárnál nagyobb összeget vigyenek ki az országból – már ha egyáltalán van hová menniük. Az orosz útlevél annyira toxikus lett, hogy sokan már kollektív büntetésre panaszkodnak.

Miközben folytatódik az Ukrajna elleni, világszerte elsöprő felháborodást kiváltó katonai offenzíva, Vlagyimir Putyin is szankciókat vetett ki – saját polgáraira. A kemény külföldi gazdasági büntetőintézkedések közepette megtiltotta, hogy 10 ezer dollárnál több pénzzel távozzanak az országból.

Bár ez az összeg sokak számára irigylésre méltó lehet, sok VISA és MasterCarddal rendelkező orosz azzal szembesült, hogy elvágták a pénzétől. Az emberek ezért megrohamozták a bankokat és az elektronikai áruházakat.

Vlagyimir Putyin nemcsak állampolgárainak, de az orosz cégeknek is megtiltotta hogy külföldre utaljanak

(amivel a szankciók-sújtotta gazdaságot próbálja stabilizálni). Az egyetlen kivétel a törlesztőrészletek és az adósság rendezésére küldött pénz.

„Putyin maga is elvágja Oroszországot a nemzetközi tőkepiacoktól. Moszkva számára hosszú ideig drága marad a hitel. Már a kínaiak sem adnak kölcsön” – mondta Timothy Ash, orosz államadóssággal foglalkozó szakértő, aki nem azonos a magyar és az orosz kormányt is gyakran bíráló brit történészprofesszorral.

Mindeközben az EU és Nagy-Britannia már letiltotta az Orosz Központi Bankkal való tranzakciókat. Több ország fellépése nyomán pedig az orosz külföldi valutatartalék több mint a fele vált elérhetetlenné Moszkva számára. Putyin azt is előírta, hogy az orosz exportőröknek bevételük minimum 80 százalékát rubelben kell tartaniuk. A szankciók mellett az Ukrajna elleni orosz támadás miatt feldühödött nyugatiak elkezdtek kivonulni az orosz cégekből, letiltják az orosz kulturális eseményeket, az oroszok részvételét sporteseményeken és kitiltották az orosz repülőket a légterükből. Az orosz állampolgárok pedig nem kapnak vízumot.

„Jelenleg nem várjuk az oroszokat, a velük szembeni általános vízumtilalom nem lehet tabu”

– mondta Sammy Mahdi belga bevándorlási miniszter az orosz hadsereg pusztító ukrajnai támadásait emlegetve. A kevés nyitva maradt útvonal egyike Törökország, ahová különösen megdrágultak a jegyek.

Eric Swalwell amerikai kongresszusi képviselő azt mondta: „zárják be a követségüket, rúgják ki az összes orosz diákot Amerikából”. Az al-Dzsazíra erre megjegyezte: akkor a Csecsenföldön életveszélynek kitett LMBT közösség tagjai és a börtön elől menekülő ellenzékiek sem tudnak külföldre menni és felégetik a hidakat az orosz és külföldi tudósok között.

Németországban és Romániában tartózkodó vagy élő oroszok már azt írták, hogy nem szolgálták ki őket éttermekben.

A Levada Központnak a háború előtti felmérése szerint az oroszoknak mindössze 14 százaléka okolta Ukrajnát az elmúlt hónapokban a katonai feszültségért.

„Az egyszerű embereket már 8 éve szankciók sújtják a Krím miatt, de Putyint és az oligarchákat csak most kezdték el büntetni” – mondta egy szentpétervári férfi az Al-Dzsazírának. „Pedig Európa tudja, hogy nem mi választottuk meg, a mi voksunk nem számít, mégis gyűlöletet kapunk. Ezzel azt bizonyítják, hogy az ellenségeink” – magyarázta. Az ukránok és a velük szimpatizáló világ számára ez azonban csak magyarázkodásnak tűnik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

„Nem tudjuk megúszni, hogy harmadik országbeli munkaerővel dolgoztassunk” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc egyetemi docens szerint egyre kevesebb magyar születik, egyre kevesebben vállalják el a betakarítás nehéz fizikai munkáját, és a piaci verseny miatt nem tudnak nekik sokkal magasabb bért adni.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Megszenvedték az elmúlt napokat a tech részvények, de ma itt lehet a fordulat

Megszenvedték az elmúlt napokat a tech részvények, de ma itt lehet a fordulat

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek. Ennek hatásait már az ázsiai piacokon is látjuk, ahol többnyire emelkedtek a tőzsdék, különösen a dél-koreai index, amelyben nagy súllyal szerepelnek tech részvények, de a határidős Nasdaq is nagyot ugrott, valamint az előjelek alapján Európában is emelkedéssel indulhat a nap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×