eur:
411.37
usd:
392.9
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
2021. március 15-én közreadott kép a különböző színű útburkolati jelekről az Írország és Észak-Írország közötti határon, az észak-írországi Londonderry közelében lévő autóúton 2020. január 31-én. Az Európai Bizottság felszólító levelet küldött az Egyesült Királyságnak, mert álláspontja szerint a brit fél megszegte az EU-tagsága megszűnéséről (Brexit) szóló megállapodásnak az Írországról és Észak-Írországról szóló jegyzőkönyvében rögzített kötelezettségeit. Az Egyesült Királyság március 3-án kijelentette, hogy egyoldalúan elhalasztja annak teljes alkalmazását az áruk és háziállatok Nagy-Britanniából Észak-Írországba történő szállítására vonatkozóan.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Észak-Írország miniszterelnökének lemondásához vezetett a brexit záradéka

Miután az északír agrárminiszter felfüggesztette a vámellenőrzést a fő brit sziget és Észak-Írország között, lemondott a helyi részlegesen autonóm kormány első minisztere.

Észak-Írország nem része Nagy-Britanniának, de vele együtt alkotja az Egyesült Királyságot a brit korona fennhatósága alatt.

Paul Givan a lemondását bejelentő csütörtök esti tájékoztatójában úgy fogalmazott: az észak-írországi protokoll a belfasti hatalommegosztási mechanizmus kényes egyensúlyi helyzetére is hatást gyakorol.

Sir Jeffrey Donaldson, a DUP vezetője nem sokkal későbbi nyilatkozatában kijelentette: a legnagyobb észak-írországi kormányzati erő vezetőjeként nem hajlandó segédkezni egy olyan protokoll fenntartásában, amely ennyire megingatja az Egyesült Királyság megtestesítette uniót és gazdasági integrációt, valamint Észak-Írország helyzetét ebben az unióban.

A törékeny hatalommegosztási egyezmény alapján a koronahű protestáns DUP párthoz tartozó Paul Givan távozásával automatikusan le kell mondania a második erő, az ír sziget egyesítését akaró Sinn Féin első miniszterhelyettesének, Michelle O’Neillnek. A többi miniszter a helyén maradhat.

A helyi belpolitikai válságot Nagy-Britannia és az EU brexitegyezménye, annak is úgynevezett északír záradéka provokálta ki. Eszerint a brit fennhatóságú Észak-Írország tagja marad az európai vámuniónak, így szabadon áramolhatnak az áruk a tartomány és az EU-tag Ír Köztársaság közötti 499 kilométeres határon, elkerülve egy új, „kemény” szárazföldi határ felállítását, valamint annak lehetőségét, hogy a megosztott Észak-Írországba visszatérjen az erőszak.

Viszont ehhez Londonnak vállalnia kellett, hogy belső vámhatárt állít fel a fő brit sziget és Észak-Írország között. A különböző szállítási gondok miatt most az északír agrárminiszter egyoldalúan bejelentette, hogy csütörtöktől leállítja a vámellenőrzést.

Érvelése szerint a vámolás növelte a bürokráciát és késedelmeket okozott az észak-írországi vállalkozásoknak és fogyasztóknak.

Az északír első minisztert adó DUP ellenzi az Északír Jegyzőkönyvet, mivel szerinte ezzel Észak-Írországot másképp kezelik, mint Nagy-Britannia többi részét, és ez aláássa a brit állam egységét.

Brüsszelben ismét elégedetlenséget váltott ki a vitában immár sokadik brit lépés.

Az Európai Bizottság szóvivője napközben közölte, a döntés „nem hasznos és további bizonytalanságot és kiszámíthatatlanságot teremt az észak-írországi vállalkozások és polgárok számára”. A Bizottság emlékeztette a brit kormányt: „felelőssége betartani nemzetközi vállalásait”.

Csütörtökön Mairead McGuinness, az unió pénzügyi stabilitási biztosa, akit Írország delegált, a nemzetközi jog megsértésének nevezte az észak-ír kikötőkben történő ellenőrzés leállítását. Az EU-ban azt is közölték, hogy az ügyben már többször tárgyaló Maros Sefcovic bizottsági alelnök ismét összeül a britek képviselőjével, immár Liz Truss külügyminiszterrel. Érdekesség, hogy ha a karanténbulikba belebukik Boris Johnson brit kormányfő, akkor Truss az egyik vezető jelölt a helyére.

Az ügyet komplikálja, hogy ezúttal úgy tűnik, háromszereplős a vita,

és nem pusztán brit–európai szembenállásról van szó. A brit parlament Északír Ügyek Bizottsága elnöke például úgy fogalmazott: „Konzervatív vagyok – utalva ezzel arra, híve annak, hogy a tartomány brit fennhatóság alatt maradjon –, és hiszek a jogkövetésben, hogy tiszteljük azt, amit önkéntesen vállaltunk” – írta a Twitteren Simon Hoare.

A brit kormány illetékes miniszere közben azt állította, hogy a vámstop az északír hatóságok egyoldalú döntése, Londonnak ahhoz nem volt köze.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

A Ryanair légitársaság azzal fenyegetőzik, hogy január 1-jétől leállítja tíz francia regionális repülőtér kiszolgálását, ha a 2025-ös költségvetésbe a kormány beleírja a légiközlekedési ágazat fokozottabb megadóztatását. A rendelkezést csütörtökre virradóra jóváhagyta a francia nemzetgyűlés, de a költségvetési tervezet végleges változatát még nem fogadták el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×