eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
2021. március 15-én közreadott kép a különböző színű útburkolati jelekről az Írország és Észak-Írország közötti határon, az észak-írországi Londonderry közelében lévő autóúton 2020. január 31-én. Az Európai Bizottság felszólító levelet küldött az Egyesült Királyságnak, mert álláspontja szerint a brit fél megszegte az EU-tagsága megszűnéséről (Brexit) szóló megállapodásnak az Írországról és Észak-Írországról szóló jegyzőkönyvében rögzített kötelezettségeit. Az Egyesült Királyság március 3-án kijelentette, hogy egyoldalúan elhalasztja annak teljes alkalmazását az áruk és háziállatok Nagy-Britanniából Észak-Írországba történő szállítására vonatkozóan.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Észak-Írország miniszterelnökének lemondásához vezetett a brexit záradéka

Miután az északír agrárminiszter felfüggesztette a vámellenőrzést a fő brit sziget és Észak-Írország között, lemondott a helyi részlegesen autonóm kormány első minisztere.

Észak-Írország nem része Nagy-Britanniának, de vele együtt alkotja az Egyesült Királyságot a brit korona fennhatósága alatt.

Paul Givan a lemondását bejelentő csütörtök esti tájékoztatójában úgy fogalmazott: az észak-írországi protokoll a belfasti hatalommegosztási mechanizmus kényes egyensúlyi helyzetére is hatást gyakorol.

Sir Jeffrey Donaldson, a DUP vezetője nem sokkal későbbi nyilatkozatában kijelentette: a legnagyobb észak-írországi kormányzati erő vezetőjeként nem hajlandó segédkezni egy olyan protokoll fenntartásában, amely ennyire megingatja az Egyesült Királyság megtestesítette uniót és gazdasági integrációt, valamint Észak-Írország helyzetét ebben az unióban.

A törékeny hatalommegosztási egyezmény alapján a koronahű protestáns DUP párthoz tartozó Paul Givan távozásával automatikusan le kell mondania a második erő, az ír sziget egyesítését akaró Sinn Féin első miniszterhelyettesének, Michelle O’Neillnek. A többi miniszter a helyén maradhat.

A helyi belpolitikai válságot Nagy-Britannia és az EU brexitegyezménye, annak is úgynevezett északír záradéka provokálta ki. Eszerint a brit fennhatóságú Észak-Írország tagja marad az európai vámuniónak, így szabadon áramolhatnak az áruk a tartomány és az EU-tag Ír Köztársaság közötti 499 kilométeres határon, elkerülve egy új, „kemény” szárazföldi határ felállítását, valamint annak lehetőségét, hogy a megosztott Észak-Írországba visszatérjen az erőszak.

Viszont ehhez Londonnak vállalnia kellett, hogy belső vámhatárt állít fel a fő brit sziget és Észak-Írország között. A különböző szállítási gondok miatt most az északír agrárminiszter egyoldalúan bejelentette, hogy csütörtöktől leállítja a vámellenőrzést.

Érvelése szerint a vámolás növelte a bürokráciát és késedelmeket okozott az észak-írországi vállalkozásoknak és fogyasztóknak.

Az északír első minisztert adó DUP ellenzi az Északír Jegyzőkönyvet, mivel szerinte ezzel Észak-Írországot másképp kezelik, mint Nagy-Britannia többi részét, és ez aláássa a brit állam egységét.

Brüsszelben ismét elégedetlenséget váltott ki a vitában immár sokadik brit lépés.

Az Európai Bizottság szóvivője napközben közölte, a döntés „nem hasznos és további bizonytalanságot és kiszámíthatatlanságot teremt az észak-írországi vállalkozások és polgárok számára”. A Bizottság emlékeztette a brit kormányt: „felelőssége betartani nemzetközi vállalásait”.

Csütörtökön Mairead McGuinness, az unió pénzügyi stabilitási biztosa, akit Írország delegált, a nemzetközi jog megsértésének nevezte az észak-ír kikötőkben történő ellenőrzés leállítását. Az EU-ban azt is közölték, hogy az ügyben már többször tárgyaló Maros Sefcovic bizottsági alelnök ismét összeül a britek képviselőjével, immár Liz Truss külügyminiszterrel. Érdekesség, hogy ha a karanténbulikba belebukik Boris Johnson brit kormányfő, akkor Truss az egyik vezető jelölt a helyére.

Az ügyet komplikálja, hogy ezúttal úgy tűnik, háromszereplős a vita,

és nem pusztán brit–európai szembenállásról van szó. A brit parlament Északír Ügyek Bizottsága elnöke például úgy fogalmazott: „Konzervatív vagyok – utalva ezzel arra, híve annak, hogy a tartomány brit fennhatóság alatt maradjon –, és hiszek a jogkövetésben, hogy tiszteljük azt, amit önkéntesen vállaltunk” – írta a Twitteren Simon Hoare.

A brit kormány illetékes miniszere közben azt állította, hogy a vámstop az északír hatóságok egyoldalú döntése, Londonnak ahhoz nem volt köze.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×