A piacok egyre jobban tartanak attól, hogy bekövetkezhet, amire a kommentátorok figyelmeztetnek, és amitől a politikusok óva intenek: az orosz egységek behatolhatnak Ukrajnába.
Az amerikai FED bank várható kamatemelése miatt már amúgy is óvatos befektetők hétfőn nagy eladásokba kezdtek, és ennek nyomán drámai módon estek a tőzsdeindexek.
Londonban a FTSE100 2,6 százalékot, míg a német és a francia index már igazán komolynak számító, 4 százalékos veszteséget könyvelt el.
Az amerikai piacok számítottak kivételnek – ugyan ott is estek az indexek, több mint két százalékkal, de zárásra sikerült ledolgozni a veszteségeket. A Dow Jones egy ponton 3 százalékos mínuszban volt, de a nap végére sikerült 0,3 százalékos pluszra feltornásznia magát. Hasonlóan esett a nap folyamán a Nasdaq is, de zárásra már 0,6 százalékos pluszban volt.
„Ukrajna egyértelműen lehúzza a piacokat... és ez a belátható jövőben így is marad, amíg nem körvonalazódik valamilyen megoldás, vagy legalábbis nem látjuk majd tisztán, hogy mi lesz a végkifejlet” – mondta a tőzsdei mozgások kapcsán Darren Schuringa, az ASYMetric befektetési tanácsadó cég vezérigazgatója.
A mostani mélyrepülést az inflációról és a Covid-pandémiáról szóló hírek alapozták meg. A befektetők a „digitális aranynak” kikiáltott kriptovalutáktól is elfordultak: a Bitcoin novemberi értéke felére esett vissza a héten, a valódi arany értéke azonban emelkedett.
Az igazán drámai esés azonban a moszkvai tőzsdén következett be,
ahol a befektetők menekülőre fogták a háborús veszély és az esetleges újabb szankciók miatt. A Moex index 5,5 százalékot esett a nap folyamán, miközben – bár még egy hónap sem telt el az új évből – éves vesztesége elérte a 15 százalékot.
Az orosz állampapírok hozama közben 6 éve nem látott szintre ugrott. A nyugati befektetők tavaly vásárolták fel tömegével az orosz részvényeket, miután a magas kamatok és a gazdaság „konzervatív” irányítása odavonzotta őket.
„Az összes hír nagyon rossz volt a hét végén. Senki sem reménykedik az oroszországi befektetések megtérülésében, ezért most mindent eladnak” – idézte az Financial Times Szabó Viktor, az Aberdeen Standard Investments feltörekvő piacok menedzserét.
A helyzet lenyomta a rubel árfolyamát is. Az orosz valuta 2 százalékkal lett gyengébb a dollárral szemben, amire 2020 novembere óta nem volt példa.