eur:
411.19
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Andrej Babis cseh miniszterelnök a parlament prágai üléstermében 2021. június 3-án, amikor a képviselők a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványról szavaznak.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Itt a harmadik kísérlet a cseh kormány leváltására

Bizalmatlansági indítványt nyújtott be az Andrej Babiš miniszterelnök vezette koalíciós kormány ellen a cseh jobboldali ellenzék. Négy hónappal az október második hétvégéjén megtartandó parlamenti választások előtt ez már a harmadik kísérlet a kormány leváltására. Ha sikerrel is jár az ellenzéki indítvány, Miloš Zeman cseh elnök ügyvezető kormányfőként akkor is megtarthatja hivatalában Babišt.

Az első két bizalmatlansági indítvány sikertelenül zárult, mivel az ANO és a Szociáldemokrata Párt alkotta kisebbségi kormányt mindkét alkalommal támogatták a kommunisták. Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja azonban áprilisban felmondta az ANO-val kötött három évvel ezelőtti egyezséget, amely szerint feltételeik teljesítése esetén kívülről támogatják a kormányt. Ezeket a feltételeket – elsősorban szociális törvények elfogadását, például a nyugdíjak gyorsabb emelését – a kormány a tavalyi év végéig fokozatosan teljesítette. Néhány kommunista követelés – köztük egy új fejlesztési bank létrehozása – azonban már nem talált megértésre a kormányban. Az egyeztetések eredménytelenül zárultak, ezért a kommunisták végül felmondták az egyezséget. Ezért sem lehet tudni pontosan, hogy a kommunista párt képviselői támogatják-e a bizalmatlansági indítványt vagy sem. Annyi szivárgott ki, hogy a párt képviselői a szavazáskor várhatóan elhagyják az üléstermet.

Markéta Adamová Pekárová, a TOP09 párt elnöke szerint mindez ellehetetlenítené az ellenzéki javaslat sikerét. „Fontos, hogy kiderüljön, mi a valóság. Hogy létezik-e még együttműködés a kommunisták és a kisebbségi kormány között” – tette hozzá az ellenzéki politikus.

Vojtěch Filip, a kommunista párt vezetője azt mondta, nem értenek egyet azokkal az érvekkel, melyek alapján a jobboldali ellenzék megkísérli a kormány megbuktatását. Az ellenzék mindenekelőtt azt kifogásolja, hogy hamarosan vádat emelhetnek Andrej Babiš ellen az évek óta húzódó Gólyafészek-ügyben, melyben a gyanú szerint jogtalanul jutott európai uniós támogatáshoz a cseh kormányfő cége. Bírálják továbbá a kormány járványellenes intézkedéseit, valamint azt, hogy a kabinet tagjai a saját maguk által meghozott törvényeket nem tartották be. Megemlítik a költségvetésben keletkezett hiányt és azt, hogy a kormány a közelmúltbeli cseh-orosz diplomáciai konfliktusban nem volt képes erősen támogatni a cseh érdekeket.

Andrej Babiš visszautasította és alaptalannak nevezte a bírálatokat. Szerinte a kormány nagyon jól működik, emelte a nyugdíjakat, csökkentette az adókat, javított a vállalkozói környezeten, és sikeresen érvényesíti a cseh állam érdekekeit az Európai Unióban.

Amennyiben az ellenzéki kezdeményezés mégis sikerrel jár, Miloš Zeman köztársasági elnökön múlik, hogy ügyvezetőként megtartja-e hivatalában Babišt, vagy meneszti és mást bíz meg kormányalakítással. A cseh államfő azt mondta, bárhogy végződik a bizalmatlansági indítvány – tekintettel a közelgő választásra –, hivatalában hagyja Andrej Babiš koalíciós kabinetjét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×