eur:
411.1
usd:
395.19
bux:
79283.92
2024. november 22. péntek Cecília
Izraeli légicsapásban megrongálódott lakóépület maradványai Gázában 2021. május 15-én. A rakéta becsapódásakor az Abu Hatab Hadidi család 10 tagja életét vesztette. A Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász szervezet és Izrael között május 10-én este kezdődött rakétaháború, miután Jeruzsálemben összecsaptak egymással a palesztinok és izraeli biztonsági erők az iszlám - Mekka és Medina után - harmadik legszentebb helyén, az al-Aksza mecsetnél.
Nyitókép: MTI/AP/Halil Hamra

Tragikus és bizarr eset tarkította a gázai konfliktust

Egy meglincselt izraeli férfi családja egy szervátültetésre váró arab nőnek adta az áldozat veséjét.

Közel 250 halálos áldozata volt a Hamász és Izrael háborújának, amelynek a csütörtökön éjjel elfogadott tűzszünet vetett véget. Az áldozatok döntő többsége gázai palesztin – köztük sok nő és gyerek – volt, míg izraeli oldalon 12 halottat említettek. A mostani konfliktus új eleme volt az Izraelen belül, a zsidó és arab származású állampolgárok között kirobbant erőszak.

Az egyik ilyen összecsapás áldozata volt a Tel-Avivhoz közel fekvő Lód városában az 56 éves Jigal Jehoshua. A zsidó férfit kövekkel dobálták meg arab lázongók és a kórházban napokon keresztül próbálták megmenteni az életét, de nem sikerült. Még hazavezetett a támadás helyszínéről, de otthona ajtaja előtt összeesett. Hat nappal később belehalt sérüléseibe.

Családja végül úgy döntött, hogy öt különböző betegnek ajánlja fel a szerveit, átültetésre.

Veséjét egy 58 éves izraeli arab nő, Randa Avis kapta, aki hét éve várt donorra.

„Köszönöm Jigal családjának” – mondta a kórházi ágyán. „Az égből vigyáznak majd rájuk. Jigal jobb helyen van már és számomra ő a családom része”.

A keresztény arab nő Jeruzsálemben lakik és – legalábbis az őt megszólaltató izraeli médium szerint – nem a véres konfliktusban szerepet játszó ingatlanvitát és a kilakoltatásokat akarta felemlegetni.

„Sokkal jobban vagyok. Ez a zsidó vese már az én részem. A lányom zsidókkal nőtt fel, beszél héberül. Mindnyájan emberi lények vagyunk” – mondta.

„Egész életemben zsidókkal éltem és ilyesmire még nem volt példa. Nagyon fáj, hogy a háború szenvedést okoz a kisgyerekeknek. Békének kellene lenni köztünk” – tette hozzá. A nő később beszélt a donor feleségével, és azt mondta, ők most már egy család.

Egyik lánya, Nivin azt mondta: „őrület”, hogy Jigalt arabok ölték meg. „Mi is arabok vagyunk, ez leírhatatlan”. Arról is beszélt, hogy boldogan találkozna a donor családjával.

„Elmondom nekik, hogy osztozunk a gyászukban, nem akarjuk hogy gyerekeket vagy felnőtteket gyilkoljanak meg.

Egyáltalán nem akarunk gyilkosságot. És azt is, hogy hálásak vagyunk, amiért megkönnyítették az életünket. Anyámnak nagyon nehéz volt”.

A veseátültetést végző Hadassa Héber Egyetemi Egészségügyi Központ szervátültetési igazgatója, Abed Halaileh is háláját fejezte ki a donor családjának.

„Ez egy nagyon szerencsétlen eset. Lehetetlen átérezni, min mehet keresztül a család. De az életnek folytatódnia kell, és mi bárkin segítünk”. Jigal testvére, Efi azt mondta: a bátyja jószívű ember volt és ezért döntöttek úgy, hogy felajánlják a szerveit átültetésre.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Sok Mol-befektető által várt (és talán rettegett) nap jött el tegnap, döntött ugyanis a kormány a 2025-ben is érvényben maradó különadók ügyében. Egyebek mellett döntés született a Brent-Ural különbözetre kivetett különadóról, az árbevétel-arányos adótételről és az extra bányajáradékról is, cikkünkben megnézzük, hogy összességében mennyire számítanak meglepőnek a kormány döntései, illetve azt is, hogy mit jelent mindez a Mol számára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×