A tél az úr Texasban, a fő téma a helyi médiában a komoly gondokat okozó áramszünet.
A helyiek nincsenek hozzászokva ehhez a hóhoz és a hideghez. Egyes helyeken -18 Celsius-fokos hőmérsékletet mértek, és az extrém idő áramszünetekhez és közúti balesetekhez vezetett.
A Dallason átfutó I-35-ös autópályán 130 kocsi csúszott össze, hat ember halálát okozva. A közeli Austinban 20 autó karambolozott. Szerda estére a hatóságok 23 halottat említettek. Voltak köztük az utcán megfagyott, tűzesetben és szén-monoxid-mérgezésben meghalt emberek.
A túlterhelt elektromos hálózat miatt
négymillió ember maradt napokra áram nélkül,
és vannak, akik kétségbeesett módszerekkel akarnak melegedni. Egy nő és lánya azután halt meg, hogy a család autójával próbálták fűteni houstoni otthonukat.
„Négy gyerekem van, nincs áram, nincs fűtés, nincs víz. Ez hogy történhet meg?” – írta egy houstoni lakos a Twitteren.
Egy másik felhasználó azt írta, hogy szomszédja a bútort használja tűzifának, annyira fázik.
Az áramkimaradások miatt különösen sújtott városban elsötétültek az irodaépületek, és nem jelenik meg a helyi újság, a Houston Chronicle, mert nincs áram a nyomdában. A 170 ezres Abilene városban az áramhiány miatt leállt mindhárom szennyvíztisztító telep.
A Texasi Megbízható Áramszolgáltatási Tanács (ERCOT) nevű szervezet egyik igazgatója azt mondta a CNN-nek, hogy csütörtökön is ismétlődő áramszünetekre kell felkészülni.
Az extrém időjárásból – amely Texas mellett Louisiana, Kentucky, Észak-Karolina és Missouri szövetségi államokat, sőt Mexikó északi részét is érintette – politikai ügy lett.
Joe Biden amerikai elnök már korábban rendkívüli állapotot hirdetett ki.
Beto O’Rourke volt demokrata kongresszusi képviselő "majdnem bukott államnak" nevezte szűkebb hazáját, és azt állította:
a republikánus kormányzó "kulturális háborúval" volt elfoglalva, ahelyett, hogy az elektromos hálózatot korszerűsítette volna.
Szerinte, a vállalkozásokat fékező szabályozás lazítása, a dereguláció okolható azért, hogy Texasban – „Észak-Amerika energetikai fővárosában” áram nélkül maradtak az emberek.
Greg Abbott kormányzó viszont a demokraták által népszerűsített Új Zöld Alku néven ismert politikát és a szél- és napenergia forszírozását okolta, és azt mondta, hogy ez halálos lehet Amerikára. Több republikánus képviselő is befagyott szélturbinákat emlegetett.
A demokraták erre hazudozással és dezinformációs kampánnyal vádolták meg ellenfeleiket, mert Texasban az áramtermelésnek csak 13 százalékát adja a szél. Szerintük a fő ok:
földgázhiány alakult ki, befagytak a földgázt szállító csövek, a szén- és atomenergiából termelt áramot továbbító hálózat elemei.
Kioktatta a republikánus kormányzót a demokraták radikális balszárnyához tartozó Alexandria Ocasio-Cortez New York-i kongresszusi képviselő is, aki szerint Texast 80-90 százalékban fosszilis fűtőanyag "hajtja", és "jobb, lenne, ha a kormányzó nem a tévében szerepelne, hanem az embereknek segítene, utána pedig elolvasna egy könyvet az energiaellátásról".
A demokraták által bírált Texasi Megbízható Áramszolgáltatási Tanács szerint 16 gigawattnyi megújuló energiaforrás és 30 gigawattnyi fosszilis és nukleáris energiaforrás vált elérhetetlenné – mert a hálózat elemei nem tudják elviselni az extrém hideget.