eur:
410.63
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 25. szerda Eugénia
Bemutatják az új Porsche Taycan 4S-t a Los Angeles-i autószalonon 2019. november 20-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Ringo Chiu

A német autógyárak felvették a kesztyűt a Teslával szemben

A német autóipar Európában megelőzte a Teslát, egy év alatt háromszorosára növelte az elektromos meghajtású autók eladásait.

Cége részvényárfolyamának fenomenális növekedése nyomán Elon Musk, a Tesla autócég alapítója lett a világ leggazdagabb embere. Musk azonban nem ülhet a babérjain, mert az EU szigorú szén-dioxid-emissziós kvótái által fenyegetett német autóipar is nagyot ugrott előre az elektromos átállás terén.

A BMW, a Daimler és a Volkswagen tavaly 600 ezer elektromos meghajtású kocsit adott el és ezzel Európában megelőzte az úttörőnek számító Teslát, amely közel 500 ezer darabot értékesített.

A Volkswagen például tavaly 212 ezer tisztán elektromos vagy hibrid autót szállított le, Európában 117 ezer elektromos VW talált gazdára, míg a Tesla csak 96 ezer darabot adott el. Közben a BMW világszerte 193 ezer tisztán elektromos vagy hibrid meghajtású kocsit értékesített, ami közel 32 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban. A müncheni székhelyű gyártó ezzel elérte az Európai Unió által kitűzött emissziós célt, ahogy hozzá hasonlóan a Mercedest és a Smart márkát birtokló Daimler is, amely megháromszorozta a nem belsőégésű motoros autói eladásait.

A nagy gyárakat Brüsszel részéről súlyos, több száz milliós bírságok fenyegették, ha nem csökkentették volna teljes autóparkjuk szén-dioxid kibocsájtását. Németországban felpörgette az eladásokat a szövetségi kormány döntése, amellyel duplájára emelte a zéróemissziós autók támogatását. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy

a vásárlók akár 9000 euró kedvezményt is kaphatnak, amikor elektromos kocsit vásárolnak.

Decemberben ennek nyomán az elektromos meghajtású kocsik eladásai első ízben meghaladták a dízel autókét – idézte a német Gépjármű Hatóság adatait a Financial Times.

Európában a németek vették a legtöbb új elektromos kocsit, kétszer annyit, mint a sorban utánuk következő franciák.

A Tesla-hívők ugyanakkor siettek kiemelni, hogy a német adatok elektromos és (!) hibrid meghajtású autókat is magukban foglaltak, így valójában nehéz összehasonlítani a német kocsik eladásait a csak elektromos kocsikat gyártó Teslával. Emellett azt hangsúlyozzák, hogy

a Tesla "szoftver autó", amelynek rendszerét szinte hetente frissítik vezeték nélküli letöltésekkel.

Jack Ewing, a New York Times riportere ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy a német cégek legyőzhetik a Teslát. Példaként hozta fel a hockenheimi pályán tesztelt Porsche Taycan elektromos kocsit.

A németek előnye a tömegtermelésben van, és emiatt a Teslánál olcsóbb kocsikkal rukkolhatnak elő. Ugyanakkor az amerikai gyártó sem nézi tétlenül versenytársait: a Tesla Berlin közelében akar gyárat nyitni, hogy európai földön csatázzon a nagy német autógyárakkal.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Nagyon komoly kihívásokkal néz szembe az európai autóipar, erre az idei év eseményei is rámutattak. A globális piaci verseny, különösen a kínai gyártók térnyerése, az EU-s szabályozás szigorodása, és a gyenge elektromosautó-eladások súlyosbítják az európai szereplők helyzetét, ami létszámleépítésekhez, gyárbezárásokhoz vezetett. Az idei év eseményei rámutattak, hogy ez egy nagyon komoly kihívásokkal terhelt időszak, és nagyon úgy tűnik, hogy az idei ugyan lezárul, gondoknak még koránt sincs vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×