A miniszter tagad, de a brit újságok közül több is arról cikkezik, hogy a szigetországban is a fokozatos nyitásra készülnek, annak ellenére, hogy más országokkal szemben nagyon magas a Covid-19 betegség halálozási rátája.
A nyitásról szóló „jelzőlámpa-tervnek” nevezett elképzelést a Buzzfeed híroldalnak szivárogtatták ki.
A Boris Johnson miniszterelnök lábadozása idején megkérdezett Michael Gove kabinetminiszter úgy kente el a választ, hogy
„pontatlan azt mondani, hogy május 11-én nyithatnak az iskolák" és hogy „rossz lenne túl gyorsan haladni”.
Gove ugyanakkor ismert arról, hogy igazi politikusként tud "se nem tagadni, se nem elismerni".
Arra a kérdésre például, hogy a válság kezdetén Johnson valóban távol maradt-e 5 rendkívüli kormánytanácskozásról, azt válaszolta, hogy "ez abszurd".
Ami fékezheti a nyitást, az az, hogy a brit kórházi betegek 13%-a hal meg az új típusú koronavírus betegségben.
Vasárnap már meghaladta a 16 ezret a szám, és ha hozzáadjuk az idősotthonokban a járványban elhunytak számát - amit becslések szerint elérheti akár a hatezret is – akkor még aggasztóbb az adat. A kormány közölte: további 30 ezer helyet hoz létre halottasházakban, elővigyázatosságból.
Ami viszont sürgetővé teszi a nyitást, az az, hogy jelentések szerint a brit gazdaság naponta 2,5 milliárd fontot veszít a karantén miatt.
Fokozatos nyitás: kisboltok és iskolák, az idősebbeknek továbbra is karantén
A brit lapok szerint a „jelzőlámpa-terv” három fázisra bontaná a karantén feloldását.
- A piros szakasz május 11-én kezdődhetne – ezt cáfolta most látszólag a vezető kormánytag. Ekkor nyitnának ki a nem létfontosságú üzlet kategóriába eső kis boltok, raktárak, fordrászatok és bölcsődék. A brit lakosokat még mindig arra kérnék, hogy ne utazzanak. A 70 évesnél idősebbek pedig akár egy évig a piros szakaszban ragadhatnak, ha nem dolgoznak ki vakcinát a Covid-19-re.
- A részleges feloldás kiterjesztését jelentő sárga fázis egyes lapok szerint május 25-én, mások szerint júniusban indulhatna. Ebben a szakaszban újra megnyithatnák üzleti helyiségeiket a maximum 50 főt alkalmazó kisebb cégek. Feloldanák a társadalmi távolságtartásról szóló intézkedéseket, de maszkot kellene viselni mindenkinek a tömegközlekedésen. Az éttermekben nem ülhetnének egymáshoz közel az emberek. Ebben a periódusban jeleznék a brit dolgozók nagy részének, hogy visszatérhetnek munkahelyükre.
- A július közepére vagy a nyár végére tervezett zöld fázisban tovább lazítanák a szigorításokat. Lehetne már sok meghívottal esküvőket és temetéseket tartani. Újra nyitnának a színházak és mozik, visszatérhetnének a sportesemények. Lehetne ismét konditerembe járni, de csak szigorú feltételek mellett. Szinte mindent le kéne törölni antibakteriális szerrel, amihez az ember hozzáérhet. Maradna a maszkviselet a tömegközlekedésben.
A Sunday Times című lap azzal árnyalta a hírt, hogy megjegyezte: a Johnson-kormány dönti el, hogy mikortól kezdni megvalósítani a tervet.
Mindeközben a frontvonalon súlyos a helyzet
A Brit Nővérek Szövetsége levélben kért állásfoglalást a személyes védőeszközök akut hiánya miatti helyzetben arra, hogy lehet-e mosni és többször felhasználni a köpenyeket és más eszközöket. Hírek jelentek meg arról, hogy ismeretlen okokból elakadt egy Törökországból érkező, 84 tonnás szállítmány.
Több feszültségre számítanak a lazítás után a rendőrök
A Brit Rendőrkapitányok Szövetségének vezetője, Paul Griffiths pedig arra figyelmeztet: „kiszámíthatatlanabb és feszültebb” lesz a társadalom a karantén feloldása után.
Ehhez a megugró munkanélküliség a mentális egészségügyi helyzet és az érzés járulhat hozzá, hogy a bezártság után az emberek „ki akarják ereszteni a gőzt” és a pubokba és éttermekbe özönlő látogatók miatt megnő az erőszakos incidensek száma.