Enyhül a banki szigor Olaszországban, Franciaországban és Nagy-Britanniában. A pénzintézetek elfogadják, hogy az új típusú koronavírus-fertőzés miatt bevezetett karanténok bevételkiesést okozhatnak a hiteleseknek.
Az olasz gazdasági tárca ezért például koordinál a helyi bankokkal, hogy azok adjanak ideglenes lehetőséget a törlesztés felfüggesztésére vagy a részletek csökkentésére.
A bankokat tömörítő IBA lobbicsoport közölte:
tagjai készek bármit megtenni, hogy a magánszemélyek és cégek elkerüljék a csődöt.
Ebbe beletartozhat az, hogy felfüggesszék a kamatfizetést, egy évig ne tegyék őket BAR-listára és meghosszabbítsák a hitel futamidejét.
Hasonló lépéseket vezettek be Itáliában a 2008-2009-es pénzügyi válság során.
Nagy-Britanniában most a Royal Bank of Scotland nevű bankcsoport jelentett be könnyítéseket. A brit bankok érdekvédelmi szervezete azt mondta: a COVID-19 járvány érintettjei számára készek megnövelni az A-hitelt, és kedvezményes hitel vagy jelzáloghitel-visszafizetési lehetőségeket biztosítani.
„A lényeg az, hogy ezt kérelmezniük kell”
– mondta Stephen Jones vezérigazgató.
A korábban említett Royal Bank of Scotland csoportba tartozó NatWest 5 milliárd fontos keretet hozott létre arra, hogy átsegítse a kisvállalkozásokat a járványon. Az intézkedés részeként halasztható lesz a törlesztés, rendkívüli hiteleket biztosítanak és elállnak a kezelési költségektől.
A rivális Lloyds mérsékelte a kezelési költségeket és szintén úgynevezett „fizetési szabadságot” ad, azaz az ügyfél választhatja, hogy néhány hónapig ne törlesszen.
Soron kívüli kamatcsökkentést jelentett be a Bank of England
Szerda reggel a Bank of England a hetekkel későbbre tervezett monetáris tanácsülés előtt rendkívüli kamatlábcsökkentésről döntött és
0,25% százalékra tolta le az irányadó kamatlábat, hogy megvédje a brit gazdaságot a koronavírus-fertőzés sokkjától.
Franciaországban közben a kormány azt akarja elérni a bankfelügyeleteknél, hogy a törlesztéssel küzdő cégek számára terjesszék ki azt a türelmi időszakot, amíg nem minősítik bedőltnek a hiteleiket. Az intézményeknek, beleértve az Európai Bankfelügyeletet, rugalmasságot kell mutatniuk a járvány idején – mondta Bruno Le Maire pénzügyminiszter.
Az Európai Központi Bank várhatóan csütörtökön jelent be lépéseket az eurozónát fenyegető válság elkerülésére.
Christine Lagarde elnök azt mondta:
ha a kormányok nem tesznek sürgős lépéseket, akkor Európát ismét olyan válság fenyegeti, mint 2008-ban.
Tudósítók megjegyzik: az EKB-nak kevés eszköze van, mert már most 0 százalékos a kamatláb. Fent kell azonban tartani a bizalmat a bankokban, különösen az Olaszországot fenyegető mély recesszió és a várhatóan sorozatosan bedőlő olasz hitelek miatt.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!