eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház demokrata párti elnöke aláírja a Donald Trump amerikai elnök ellen az impeachment-eljárás során megfogalmazott két vádpont szenátusnak történő továbbításáról szóló határozatot, amelyet a képviselőház megszavazott a törvényhozás, a Kongresszus washingtoni épületében, a Capitoliumban 2020. január 15-én. Az amerikai elnök ellen 2019 decemberében megszavazott két vádpontot - a hatalommal történt visszaélést és a kongresszus munkájának akadályozását -  a képviselőház ügyészeiként tevékenykedő hét, úgynevezett impeachment-menedzser terjeszti elő a szenátusnak.
Nyitókép: MTI/EPA/Shawn Thew

Furcsa dolgokkal startolt a Donald Trump elleni per

Az amerikai történelemben ősinek számító furcsa hagyományokkal kezdetét vette a Donald Trump elleni vádeljárás. Közben egy kormányzati ellenőrző-szerv szerint a Fehér Ház jogtalanul tartotta vissza az Ukrajnának szánt katonai segélyt, ami a vádeljárás egyik központi kérdése.

Egy múltszázadi, helyi mércével régi hagyománnyal vette kezdetét az amerikai történelem harmadik elnöki vádeljárása – ezúttal Donald Trump ellen. A parlamenti terembiztos azzal intette csendre a képviselőket, hogy ellenkező esetben "börtön vár rájuk”. Ezt követően a Trump elleni szenátusi per főügyésze, a demokrata Adam Schiff felolvasta a vádpontokat.

Nancy Pelosi, az alsóház demokrata elnöke és Donald Trump egyik legnagyobb ellenfele aláírta az impeachment-pontokat,

ehhez a hagyomány szerint több tollat használt

– hasonló történt legutóbb a Bill Clinton elleni vádeljárás kezdetén is. A Pelosi nevét viselő tollakat négy tálcán helyezték el és azokat szuvenírként szétosztják a képviselők között.

A Republikánusok bírálták az alsóházi főnököt, amiért mosolyogva és viccelődve látta el kézjegyével a dokumentumot, de Pelosi hivatala azt mondta:

ez egy tragikus, de történelmi pillanat, amikor helyére billen a hatalmi egyensúly az Alkotmányban.

A kongresszust képviselő hivatalnokok és a hét demokrata menedzser – gyakorlatilag ügyészek – ezek után – a híres kongresszusi kupola alatt áthaladva – átvitték az iratot a Szenátusba, ahol a pert lefolytatják. A séta azt jelképezi, hogy a törvényhozás két háza egymástól függetlenül működik.

Emellett feleskették John Roberts-t, az amerikai Legfelsőbb Bíróság főbíráját, aki aztán feleskette a vádeljárásban esküdtként funkcionáló 100 szenátort. A szabályok szerint a főbírónak kell elnökölnie az elnök vagy alelnök elleni vádeljárásban. A Szenátus ezek után hivatalosan beidézte az elnököt és értesítette az ellene felhozott vádpontokról.

A per során eldöntik, hogy leváltsák-e Donald Trumpot hivatalából, amiért nyomást gyakorolt az ukrán elnökre, hogy indítson korrupciós nyomozást Joe Biden demokratapárti elnökjelölt-aspiráns és fia ellen, cserébe azért, hogy megkapjon egy több százmilliós katonai segélyt.

Maga Donald Trump az elmúlt hónapokban már többször hangosan tagadta, hogy bármi rosszat tett volna. Az impeachment kezdetén adott Twitter-reakciója pedig az volt, hogy

épp elindították a vádeljárást ellenem egy tökéletes telefonhívás miatt

– ezzel Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott ominózus beszélgetésére utalt.

Néhány órával a hivatalos ceremónia előtt egy független szövetségi testület, a Kormányzati Elszámoltatási Hivatal közölte: a Trump-kormányzat jogsértő módon, politikai okból tartotta vissza egy ideig az Ukrajnának szánt katonai segélyt, pedig azt a Kongresszus ítélte oda. „A törvényt hűen végre kell hajtani, az elnöknek nincs joga a saját prioritásait a Kongresszus törvénybe iktatott döntése elé helyezni” – szólt a nyilatkozat.

A vádeljárás érdemi munkája ugyanakkor csak kedden, a Martin Luther King tiszteletesről megemlékező nemzeti ünnep után kezdődik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×