eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Charlevoix, 2018. június 9.Donald Trump amerikai elnök megosztja gondolatát egy fotóriporterrel, amint sajtótájékoztatóra érkezik a világ hét iparilag legfejlettebb államát tömörítő csoport, a G7 kanadai csúcstalálkozóján Charlevoix-ban 2018. június 9-én, a kétnapos tanácskozás második napján. (MTI/EPA/Clamens Bilan)
Nyitókép: CLEMENS BILAN

Szakértő: Trump-ügyben mostantól az ellenkezője fog történni, mint ami eddig volt

Mindkét vádpontban jóváhagyta az amerikai elnök alkotmányos felelősségre vonásának elindítását a washingtoni képviselőház. A demokraták által megszavazott határozat szerint Donald Trump visszaélt a hatalmával és akadályozta a kongresszus munkáját. Az eljárásról és annak lehetséges következményeiről Frank Tibor, az ELTE Amerikanisztika Tanszékének tanára beszélt az InfoRádióban.

A képviselőház a megszavazott impeachment két pontját át fogja küldeni a szenátusnak (ez a felsőház), erre még nem került sor, még arról is vita van, hogy ennek mikor kell bekövetkeznie, de ez csak technikai kérdés. A száz szenátor többsége azonban republikánus - vázolta az eljárás megindításának megszavazásával előállt helyzetet az InfoRádióban Frank Tibor történész, az ELTE Amerikanisztika Tanszékének tanára.

"Várható, hogy elutasítják a képviselőház megszavazott javaslatait. Tulajdonképpen a második menetben az ellenkezője fog történni, mint ami mostanáig történt,

nem vonják vád alá Donald Trumpot"

- vélekedett a szakértő.

Hogy mire használja a két nagy politikai tömb az eljárást, arra azt mondta, "maradnak a pártvonalak mentén", a republikánusok arra fogják használni a többségüket, hogy megerősítsék állásaikat és előkészítsék Trump 2020-as újraválasztását.

Frank Tibor szerint ugyanakkor azért kérdés marad, hogy a szenátorok mennyire teszik kockára saját politikai jövőjüket ebben az eljárásban; már most közöltek egy listát a képviselőházi szavazókról, nyilvános a szavazási eredmény, ezáltal az

így vagy úgy szavazó képviselők politikai jövője a saját államukban máris bizonytalanná vált.

Arra a kérdésre, hogy alig egy évvel a következő elnökválasztás előtt kinek érdeke az eljárás lassítása, illetve gyorsítása, azt mondta, a demokraták egyértelműen gyorsítanák a dolgot, a republikánusok pedig felzárkóznak Donald Trump mögé, és akadályozni próbálják a folyamatot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×