eur:
411.19
usd:
392.63
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Temelin, 2011. április 6.A Temelini Atomerőmű  cégtáblája és rajta a létesítmény neve látható cseh nyelven egy hűtőtorony mellett, Dél-Csehországban. (MTI/EPA/Filip Singer) *** Local Caption *** 00000490025090  EPA/CZE / HO  EDITORIAL USE ONLY *** Local Caption *** 00000490025090
Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Lekapcsolták a temelíni atomerőmű egyes blokkját

A csehországi Temelínben lekapcsolták az atomerőmű egyes blokkját. „Erre azért volt szükség, mert valószínűleg a külső hőmérséklet kilengései miatt rezegni kezdett a turbina” – tájékoztatott Marek Sviták, az erőmű szóvivője. Az üzemzavar állítólag nem befolyásolja a nukleáris biztonságot.

Rendkívüli leállásra kényszerültek a temelíni atomerőműben, miután az elmúlt hétvégén problémát észleltek a szakemberek az egyes blokkban. A reaktor teljesítményét 30 százalékra csökkentették. Marek Sviták, az atomerőmű szóvivője nem tudta megmondani, mikor indítják újra a generátort, mert minden az ellenőrzés eredményétől függ.

A szóvivő a sajtó kérdéseire azt bizonygatta, a külső hőmérséklet változása valószínűleg a turbina megnövekedett vibrációja miatt következett be, de a Cseh Atomenergia Hivatalt értesítették a történtekről.

„A temelíni turbinák a világ egyetlen ilyen eszközei, prototípusok, és rezgéseiket az atomerőmű üzembe helyezése óta felügyelik”

– tájékoztatott Marek Sviták, hozzátéve, hogy minden tervezett leállásnál ellenőrzik a turbinákat és szinte mindig kiegyensúlyozzák azokat. Megemlítette ugyanakkor, hogy a Dukovany erőmű turbinái stabilabbak.

Zdeněk Tipek, a Cseh Atomenergia Hivatal Nukleáris Biztonsági Osztályának igazgatója a ČTK állami hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy a külső hőmérsékleti ingadozások által keletkezett üzemzavar nincs befolyással a nukleáris biztonságra. A szakemberek hétfőn nekiláttak a turbina ellenőrzésének, a további teszteket csak akkor tudják elvégezni, ha a turbina kihűl, és leállítják a reaktort. Ezektől az eredményektől függnek a további intézkedések.

  • A Magyarországtól mintegy 270 kilométerre található Temelíni atomerőmű a legnagyobb villamosenergia-termelő Csehországban, az ország energiaszükségletének ötödét elégíti ki.
  • 2000 decemberében helyezték üzembe az osztrák környezetvédők tiltakozásának ellenére.
  • 2001-ben a cseh kormány kötelezettséget vállalt, hogy megnöveli az erőmű biztonsági szintjét, és folyamatosan tájékoztatja ezirányú intézkedéseiről az osztrák partnert. Ausztria cserébe nem gördített akadályokat Csehország uniós csatlakozásának útjába, de Bécs azóta is folyamatosan hangot ad aggodalmának a temelíni atomerőmű biztonságát illetően.
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×