eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Az Európai Unió és Nagy-Britannia zászlói a brit parlament előtt Londonban 2019. október 28-án. Az Európai Unió 27 tagállama ezen a napon elfogadta az Egyesült Királyság kérését, hogy rugalmasan halasszák el az ország kiválását az Európai Unióból 2020. január 31-ig.
Nyitókép: MTI/AP/Alberto Pezzali

Igen bonyolult sakkjátszmába kezdett Boris Johnson

Összejöhet Boris Johnsonnak a brexitpatthelyzet miatt óhajtott előre hozott választás. A brit miniszterelnök hétfő este akarja megszavaztatni erről a parlamentet, de eddig gondot jelentett, hogy kétharmados többségre volt szüksége.

Miközben az Európai Unió 27 tagállama elfogadta az Egyesült Királyság kérését, hogy rugalmasan halasszák el az ország kiválását az Európai Unióból 2020. január 31-ig, Boris Johnson brit kormányfő karácsony előtt előre hozott választásokat akar rendezni, és ehhez úgy tűnik, talált egy kiskaput.

A legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt várhatóan Johnson kérése ellen szavaz, és így a kormányfőnek nem lesz meg a szükséges kétharmados többsége a választások megrendezéséhez.

A konzervatívokkal korábban koalícióban kormányzó Liberális Demokraták és a Skót Nemzeti Párt is támogatja azt az ötletet, hogy módosítsák a parlament időtartamát szabályozó törvényt, úgy hogy december 9-re írják ki a következő választásokat. A dátumot azonban törölték volna, ha az EU nem hosszabbította volna meg három hónappal a brexit határidejét.

Ezt a javaslatot kedd és csütörtök között fogadhatja el a brit parlament,

amely hétfőn – minden bizonnyal – leszavazza Johnson javaslatát az előre hozott választásokról. A hétközbeni voksolás után szinte bizonyosan azonnal feloszlatnák a parlamentet és jöhetnének az új választások. Mindezzel azonban nem segíteni akarják a kormányfőt, hanem

esélyt szerezni az elmozdítására.

A liberálisok által kínált kiskapu logikája szerint Johnson már nem tudja a választásokig ismét benyújtani a parlamentben a brit-uniós válási egyezményt.

„Boris Johnson nem tudta tartani a mindenáron brexit határidejét. Most előre hozott választást akar úgy, hogy közben átpasszírozná a parlamenten a brexittörvényét. Ez rossz alku, a Liberális Demokraták nem támogatják. El kell mozdítanunk Johnsont, feloldani a patthelyzetet és

esélyt adni a népnek, hogy az EU-ban való maradásra voksoljon”

– mondta Jo Swinson, a párt vezére.

A liberálisok szerint az ő tervezetükkel lekerülne az asztalról a szabályozatlan brexit lehetősége, és akár ők adhatnák a következő kormányt, amely leállítaná az unióból való kilépést és újabb népszavazást tartana az EU-tagságról. Az ötletet a Skót Nemzeti Párt is támogatja.

A legnagyobb ellenzéki erő, a brit Munkáspárt viszont halogatná a választásokat. Ennek fő oka, hogy egy felmérés szerint a kormánypárt 16 ponttal népszerűbb, mint ők. Johnson figyelmeztette is a Labourt: támogassák az ő ötletét, különben a brexit elhúzódik és csak valamikor jövőre valósulhat meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×