A Perzsa- vagy más néven Arab-öböl térségében fekvő Ománi-öbölben történt incidensek nyomán már vizsgálatot folytat a Brit Tengeri Kereskedelmi Műveletek nevű szervezet, amely valójában a brit Királyi Haditengerészet része.
Információk szerint ezúttal két olajszállító hajót érhetett támadás, amelynek nyomán evakuálták az érintett járművek legénységét – összesen 21 embert.
A hír nyomán 4 százalékkal megugrottak az olajárak, mivel az csak tovább fokozta a térségben a feszültséget Irán valamint az Egyesült Államok és helyi szövetségesei között.
Az incidensek helyszíne a Hormutzi-szoros közelében fekszik – ez egy olyan stratégiai fontosságú terület, ahol a világ olajigényét kielégítő szállítások egyötöde halad át.
A két érintett hajó a Marshal-szigetek zászlója alatt közlekedő Front Altair és a panamai zászló alatt hajózó Kokuka Courageous. Csütörtök délelőtt sem Omán – amelyek felségvizein a mostani incidensek történtek – sem a korábban érintett Egyesült Arab Emírségek nem kommentálták a híreket.
A Tradewinds nevű hajózási újság szerint a májusi incidensek során a norvég Frontline cég tulajdonában lévő egyik hajót torpedó találta el, az Emírségekhez tartozó Fuzsaira vizein. Ezt csak név nélkül nyilatkozó források állították és a cég nem kommentálta az esetet.
Most, a Kokuka nevű, metanolt szállító hajó kapcsán szintén egy név nélkül nyilatkozó hajózási ügynök azt mondta, hogy valószínűleg mágneses aknára futott. A legénységet átvitték egy másik járműre, maga a hajó pedig üresen sodródik a tengeren – mondta.
A Reuters idézett egy további forrást, amely szerint az ománi incidensekben említett másik hajót „felszíni támadás” érte. A Dryad Global hajózási hírszerzési cég szerint a 75 ezer tonna műtrágyát szállító hajó lángokban áll és szintén legénység nélkül sodródik.
Az Emirátusok szerint a májusi incidensek mögött „állami szereplő” állhat. Szaúd-Arábia, Irán regionális ellensége ennél tovább ment és egyenesen Teheránt vádolta meg, ami azonban az iráni vezetés tagadott.
Az amerikai haditengerészet közölte, hogy reggel két SOS-jelzést kapott és hogy „segítséget nyújt”.
A mostani incidensek különösen kényes pillanatban történtek, amikor Abe Sindzo japán miniszterelnök Iráni látogatása során közvetíteni próbál a feszültségben érintett felek között.