Peter Pellegrini szlovák kormányfő sajnálattal vette tudomásul a brit parlament brexitmegállapodásról tartott szavazásának eredményét. A miniszterelnök szerint fel kell készülni arra a lehetőségre is, hogy Nagy-Britannia megegyezés nélkül fog kilépni az Európai Unióból.
Pellegrini mindezt a közösségi oldalán osztotta meg az után, hogy a brit parlament alsóházának elsöprő többsége elutasította a megállapodást, amelyet Theresa May miniszterelnök kormánya kötött Brüsszellel.
Slovakia regrets result on #Brexit. We wait next steps of #UKgovernment. Slovakia is ready to find solutions by 29/3, which would mitigate negative consequences of #Brexit, in particular for our citizens and businesses.
— Peter Pellegrini (@PellegriniP_) 2019. január 15.
"Meg kell várnunk, hogy mi lesz a brit kormány következő lépése. Szlovákia hajlandó március 29-ig olyan megoldást keresni, amely biztosítja, hogy a brexit nem fogja negatívan befolyásolni a polgárok és a vállalkozók életét. Ugyanakkor fel kell készülnünk arra is, hogy nem születik megállapodás" – írta Pellegrini. A miniszterelnök jövő hétre
összehívja azt a speciális csoportot, amelybe több minisztérium szakembereit várja, hogy eldöntsék, mit tegyen Pozsony, ha valóban az ún. kemény brexit forgatókönyve szerint történik majd a kilépés.
Andrej Danko házelnök a tegnapi londoni szavazás után Európa vezetőit tette felelőssé. Nehezményezi, hogy az unió két éve nem képes a helyzet rendezésére. "Európa vezető politikusainak inkompetenciája igazolja, hogy az uniónak teljes átalakulásra és a képviselők lecserélésére van szükség" – üzente a házelnök. Andrej Danko attól tart, hogy a kialakult negatív hangulat hatására további tagállamok dönthetnek a távozás mellett.
Ennek ellenkezőjét reméli az SaS-es Martin Klus. A liberális politikus szerint ebben a helyzetben az a fő, hogy ne csak Nagy-Britannia, hanem az Európai Unió is megőrizze a hidegvérét. Az ellenzéki képviselő meggyőződése, hogy folytatni kell a tárgyalásokat ahhoz, hogy elejét vegyék a megállapodás nélküli brexitnek. "Nagy-Britanniában mintegy százezer szlovák él, az ő sorsuk az elsődleges. Fontos továbbá az is, hogy a szigetország a hatodik legfontosabb kereskedelmi partnerünk" – jegyezte meg Martin Klus. Véleménye szerint a legjobb lépés most az lenne, ha a március végére tervezett kilépést még elodáznák.