eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A brexitet ellenző tüntetők egyike sír a londoni parlament előtt 2019. január 15-én. A brit parlament alsóháza nem szavazta meg a brit európai uniós tagság megszűnésének (brexit) feltételeiről szóló megállapodást.
Nyitókép: MTI/AP/Frank Augstein

Gálik Zoltán: minden attól függ, hogy mi történik ma este

Ha elfogadja a brit parlament a kormány elleni bizalmatlansági indítványt, nagyon sokáig politikai bizonytalanság lehet - mondta az InfoRádió reggeli műsorában Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense.

Ha megszavaznák a bizalmatlansági indítványt, 14 napja lenne Theresa Maynek, hogy új kormányt alakítson, amire elég kicsi az esély. Ha viszont megmarad a pozíciójában a brit kormányfő, akkor nagyon gyorsan konszenzust kell találnia valamilyen megoldás mellett, és

most úgy néz ki, hogy a brit parlamentben egyelőre semmilyen megoldás mellett nincs többség.

A szakértő valószínűnek tartja, hogy Theresa May megpróbálja az Európai Uniót még egy tárgyalási fordulóra rávenni, de a fő probléma Gálik Zoltán szerint az, hogy nem világos, milyen kapcsolatokat is akarnak a jövőben a britek az Európai Unióval, miközben önmaguk becsapása lenne, ha Brüsszeltől várnák a megoldást. Itt a briteknek kellene valamit mondaniuk - hangsúlyozta a szakértő.

Gálik Zoltán emlékeztetett arra is, hogy miután nincs megállapodás, semmit sem lehet tudni arról, hogy pontosan mit akarnak a britek.

Vannak olyan konzervatív vélemények, amelyek szerint minden kapcsolatot újra kellene kezdeni a vámunitól kezdve a közös piac kialakításáig, de a szakértő szerint nyilvánvaló volt a kedd esti szavazásnál, hogy nincs meg a többség e mellett a megoldás mellett parlamentben.

Abban mindenki egyetért, hogy szabályozott kilépésre lenne szükség, mert a szabályozatlan brexitnek nagyon súlyos gazdasági következményei lennének. A megállapodás irányába kellene tartani, de ehhez mindenképpen a briteknek kell először lépniük - hangsúlyozta a Corvinus Egyetem docense.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×