eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter a magyar V4-elnökség első külügyminiszteri, Ausztria, Horvátország és Szlovénia delegációjával kibővített találkozója utáni sajtótájékoztatón a budapesti Groupama Arénában 2017. július 10-én.
Nyitókép: Kovács Tamás

Az ENSZ-paktum felrobbanthatja a szlovák kormányt

Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter ismét kilátásba helyezte lemondását arra az esetre, ha hazája nem csatlakozik az ENSZ globális migrációs megállapodásához. Bugár Béla, a kormánypárti Híd elnöke szerint Lajčák lemondása presztízsveszteséget jelentene Szlovákia számára, és ezzel egyidejűleg megkérdőjeleződne az ország külpolitikai irányultsága is.

Bugár Béla úgy véli, Szlovákia távolmaradása a marrákesi konferenciáról arra készteti Miroslav Lajčák külügyminisztert, hogy lemondjon posztjáról. Mindez megkérdőjelezi Szlovákia külpolitikai irányultságát, ezért a Híd kiáll Lajčák mellett Marrákes kérdésében.

Az ENSZ globális menekültügyi paktumának megtárgyalásán való részvétel elutasításával először a koalíciós partner Szlovák Nemzeti Párt állt elő. Anton Hrnko alelnök szerint a paktum elutasítása Szlovákia geopolitikai érdeke, és inkább a hasonló álláspontot képviselő szomszédos országokat, Magyarországot, Csehországot és Ausztriát kellene támogatni. „Mi nem tehetjük függővé a geopolitikai helyzetünket egy minisztertől” – fogalmazott Hrnko.

A dokumentumot a legnagyobb szlovák kormánypárt, a Smer is elutasítja, Robert Fico pártelnök ennek ellenére azt állítja, Miroslav Lajčákot meg akarja tartani a kormányban. Ha azonban a parlament a globális paktum ellen foglal állást, Lajčák kész lemondani. Hogy erre sor kerül-e, és ha igen, mikor, az hamar kiderülhet.

A parlamentben ugyanis tart a határozati javaslatról folyó vita, amelyben mindjárt ez elején tökéletlen és kiegyensúlyozatlan dokumentumnak nevezte az ENSZ-paktumot Jaroslav Paška. Az SNS alelnöke szerint azok az országok, amelyek a paktumot támogatják, bizonyos kötelezettségeket vállalnak magukra, amelyek nem mindig esnek egybe Szlovákia érdekeivel.

A dokumentum ellen foglalt állást az ellenzéki Martin Klus is, aki közben rámutatott a Smeren belüli ellentmondásokra, miután a párt Miroslav Lajčákot tekinti a legjobb államfőjelöltnek, másfelől viszont kést döf a hátába. A külügyminisztert a smeres Ľuboš Blaha is támadta a parlamenti vitában, elitista és urizáló hozzáállásnak titulálva az ENSZ-paktum melletti kiállását.

A témában ismét megszólalt Peter Pellegrini miniszterelnök is. Szavai szerint mindent megtesz, hogy Lajčák a kormány tagja maradjon, egyúttal igyekszik őt meggyőzni, hogy az ország érdekeit helyezze a személyes érdekei elé. Pellegrini hozzátette, lényegtelen, hogy Szlovákiából részt vesz-e valaki a marokkói konferencián. Megismételte, hogy Szlovákia a paktumhoz nem csatlakozik, annak ellenére sem, hogy az egy nem kötelező érvényű dokumentum.

Címlapról ajánljuk
Kiss Róbert Richard: csak az tiltakozik a turisták áradata ellen, aki nem profitál belőle

Kiss Róbert Richard: csak az tiltakozik a turisták áradata ellen, aki nem profitál belőle

A turizmus nem szociális jog, így joggal szednek belépődíjat az utazók kedvenc célpontjai – mondta Kiss Róbert Richard, de a turisztikai szakértő arra is emlékeztetett, hogy ezek a látványosságok eddig is a bevételük nagy részét éppen a pokolba kívánt látogatóktól szerezték.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×