eur:
407.22
usd:
378.58
bux:
76553.58
2024. november 8. péntek Zsombor
Nyitókép: Pixabay.com

"Putyin csápja" kerülhet az Interpol élére

Orosz vezetője lehet szerdától az Interpol nemzetközi rendőri szervezetnek. Egyes kommentátorok "Putyin orosz elnök mesteri húzásának" nevezik a lépést.

Csütörtökön már Alekszandr Prokopcsuk volt orosz belügyminisztériumi vezető és az Interpol egyik európai alelnöke ülhet a nemzetközi rendőri szervezet elnöki székében. Brit sajtójelentések szerint ő a legesélyesebb, hogy az Interpol Dubajban tartott közgyűlésén elnyerje a posztot.

A hely azután üresedett meg, hogy Kínában letartóztatták az Interpol egykori főnökét. Meng Hongvej hollétéről azóta sem tudni, bár Peking megerősítette, hogy korrupciós vádat emeltek ellene. Ideiglenes elnökként egy dél-koreai illetékes, Kim Dzsong Jang töltötte be a tisztet, aki az egyik jelölt, míg a másik a volt orosz belügyi vezető. A brit sajtó szerint

a tagállamok között olyan mértékű Prokopcsuk támogatottsága, hogy borítékolható a megválasztása.

Nyugati körökben felháborodást váltott ki a lehetőség,

a Forbes magazin például „Oroszország fő jogsértője” megválasztásáról ír,

ami „alapvető kérdéseket vet fel”. A magazin szerint senki sem felelős olyan mértékben az Interpol rendszerével való visszaélésekért, mint Alekszander Prokopcsuk.

Sokan attól tartanak, hogy

a Kreml ezek után ellenfelei üldözésére használhatja fel az Interpol nemzetközi elfogatóparancsait.

A visszaélések egyik példájaként az üzleti magazin a Kreml ősellenségévé vált William Browder üzletember „zaklatását” nevezi. Az ő nevéhez fűződik a Moszkvát büntető Magnyitszkij-törvényért való lobbizás az Egyesült Államokban. Browder egy keddi londoni rádióinterjúban azt mondta, hogy az orosz hatóságok most már őt vádolják az évekkel ezelőtt a börtönben, rejtélyes körülmények között meghalt ügyvédje mérgezéses úton elkövetett meggyilkolásával. Browder és jogvédők szerint viszont Magnyitszkij súlyos korrupció nyomaira bukkant, majd a börtönben megkínozták és ebbe halt bele. Browdert az idén egy az Interpolhoz benyújtott orosz elfogatóparancs alapján egy időre letartóztatta a spanyol rendőrség.

A brit földön élő és az orosz elnök személyes ellenségének számító amerikai üzletember ezek után azt mondta, hogy

Vlagyimir Putyin „eddigi legmerészebb akciójára készül: az Interpol elfoglalására

és arra, hogy csápjait kiterjessze a világ minden szegletére”.

Orosz ügyészek hétfőn „globális csalás” vádját fogalmazták meg ellene és azt mondták: bármely országban letartóztathatják. Amerikai szenátorok szerint pedig

Prokopcsuk vezérőrnagy megválasztása olyan lenne, mintha „rókát engednének be a tyúkólba”.

Alekszej Navalnij vezető orosz ellenzéki szintén bírálta a lehetőséget, hogy honfitársa kerüljön a nemzetközi rendőri szervezet élére, megemlítve, hogy ő és követői sok jogsértést szenvedtek el, melyekhez az Interpolt is felhasználták eszközként. Mások viszont azt hangsúlyozzák: az Interpol elnökének korlátozott a jogköre, a valódi hatalom a 192 tagú közgyűlésé.

Címlapról ajánljuk
Kemény tiltakozásokra is szükség lehet a szlovák nyelvtörvénnyel szemben, véli a Magyar Szövetség elnöke

Kemény tiltakozásokra is szükség lehet a szlovák nyelvtörvénnyel szemben, véli a Magyar Szövetség elnöke

A Magyar Szövetség közleményben reagált a szlovák kulturális tárca nyelvtörvényt szigorító módosítására, mert a felvidéki párt szerint semmi szükség a nyelvtörvény szigorítására, a szankciók kiterjesztésének és emelésének gondolata nemcsak indokolatlan, hanem elfogadhatatlan. Gubík László pártelnök tragikomikusnak nevezte a törvénytervezetet; úgy véli, a szlovák nyelv domináns szerepe eleve alkotmányos garanciákkal bír.

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×