eur:
411.26
usd:
392.91
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Frankfurt, 2018. január 29.2017. augusztus 2-án Frankfurtban készített kép egy dízel Volkswagen kipufogóiról. Német újságok 2018. január 28-i beszámolói szerint a Volkswagen, a Daimler és a BMW által alapított és időközben már megszűnt, a szállítási szektor környezeti és egészségügyi helyzetével foglalkozó európai kutatócsoport (EUGT) megbízásából az aacheni Egyetemi Kórház egyik intézete 25 emberen tanulmányozta a dízel üzemanyag füstjében lévő egyik gáz, a nitrogén-dioxid (NO2) hatását. (MTI/AP/Michael Probst)
Nyitókép: Michael Probst

Újabb német városban korlátozzák a dízelautókat

Rajna-Pfalz német tartomány közigazgatási bírósága úgy döntött, hogy jövő év szeptemberétől ki kell tiltani Mainzból az euro 5-ös vagy ennél régebbi dízel-motorral hajtott gépjárműveket, ha addig nem sikerül a város levegőjének nitrogén-dioxid tartalmát köbméterenként 40 mikrogramm alá szorítani. Ezt a szintet ugyan már 2010-ben célul tűzték ki, de eddig – főleg a dízelbotrány kihatásaként – még nem sikerült megvalósítani. Mainz immár a hatodik német város, ahol hamarosan betiltják a régebbi gyártmányú dízelautók forgalmát.

Eddig Aachenben, Berlinben, Düsseldorfban, Frankfurtban, valamint Stuttgartban rendelte el a közigazgatási bíróság a dízelüzemeltetésű gépkocsik kitiltását a városközpontokból jövő ősztől. Most beállt a sorba Rajna-Pfalz tartomány fővárosa, Mainz is.

A döntés egyelőre az euro 5-ös, illetve ennél régebbi dízeltípusokra vonatkozik, de a mind nagyobb népszerűségnek örvendő Zöldpárt több vezetője is úgy vélte, hogy

a légszennyeződés eredményes csökkentése érdekében minden dízelmotorral működő autót száműzni kell a városokból.

Ezért küzd a Német Környezetvédelmi Társaság is, amelynek keresetét most Mainzban is jóváhagyta a közigazgatási bíróság, azzal a feltétellel, hogy a tiltó intézkedés csak akkor lép életbe, ha a város légterének nitrogén-dioxid tartalma továbbra is meghaladja a köbméterenként 40 mikrogrammban megállapított határértéket.

A döntést követően a Környezetvédelmi Társaság elnöke úgy vélte, hogy a bíróság véleménye is elégtelennek tartja a berlini kormány dízelpolitikáját, amely nem lép fel kellő eréllyel a gépkocsigyárakkal szemben a dízelbotrányból fakadó súlyos visszásságok tényleges leküzdésére. Holott köztudott, hogy a német autógyárak rekordeladásokat produkálnak, ennek ellenére részvényeik értéke mélyponton van.

Ezzel függ össze, hogy a stuttgarti tartományi bíróság polgári tanácsa helyt adott a Volkswagen dízelbotrányával kapcsolatban a társaság főrészvényese, a Porsche SE befektető társaság ellen benyújtott kártérítési keresetnek a stuttgarti tartományi bíróság polgári tanácsa. Az indoklás szerint

a befektető társaság nem tett eleget a dízelbotránnyal kapcsolatos tájékoztatási kötelezettségének, így a részvényesek komoly anyagi kárt szenvedtek,

miután 2015 őszén az Egyesült Államokban milliárdos büntetést szabtak ki a Volkswagenre, mert kiderült, hogy meghamisította a dízelmeghajtású autóinak károsanyag-kibocsátási adatait. A Porsche befektetési társaság 52 százalékos részesedéssel rendelkezik a Volkswagen-konszernben, és nyeresége kizárólag az autógyár teljesítményétől függ. A Porsche sportkocsigyár pedig teljes egészében a Volkswagen tulajdonát képezi. A stuttgarti tartományi bíróság polgári tanácsának egyelőre nem jogerős döntése az első eset, hogy a dízelbotrányban érintett részvényeseknek kártérítést ítéltek meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×