eur:
411.1
usd:
395.19
bux:
79283.92
2024. november 22. péntek Cecília
Birmingham, 2018. szeptember 30.Theresa May brit miniszterelnök a kormányzó brit Konzervatív Párt Birminghamben kezdődő éves kongresszusának első napján Birminghamben 2018. szeptember 30-án. (MTI/EPA/Neil Hall)
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

May és Johnson vetélkedése színezi a pártkonferenciát

Birminghamben megkezdődött a kormányzó Konzervatív Párt négy napon át tartó éves konferenciája. A fő téma a Brexit, amelynek lebonyolításáról nézetkülönbség áll fenn Theresa May miniszterelnök és a párt tekintélyes személyisége, Boris Johnson volt külügyminiszter között. Úgy tűnik, mintha Johnson pályázna Theresa May kormányfői pozíciójára.

Különös felütéssel kezdődött el a kormányzó brit Konzervatív Párt éves konferenciája. Boris Johnson, aki azért mondott le idén külügyminiszteri megbizatásáról, mert nem ért egyet a pártvezér Theresa May-nek a Brexit lebonyolítására vonatkozó részletterveivel, miközben rivális tervezettel lépett elő, a kormányfő elgondolásait "esztelennek" nevezte.

A Theresa May-féle Brexit-lebonyolítási tervet a kormányfő vidéki rezidenciáján, Checkersben dolgozták ki, ezért Checkers-tervnek nevezik. Boris Johnson viszont azt a megoldást tartja gazdasági és politikai szempontból célravezetőnek, amely az Egyesült Királyság és Kanada kapcsolatát szabályozza. Ez tehát az úgynevezett Szuper Kanada terv.

A Checkers-terv a Brexit utánra közös áruforgalmi szabályozást javasol, bár a parlamentnek joga lenne ezen idővel változtatásokat foganatosítani. A külföldiek munkavállalási joga nem korlátozódna, de London jogot formálna a bevándorlók számának meghatározására.

Boris Johnson mindezt "esztelennek" nevezte, mintegy hadat üzent Theresa May-nek.

Az ő úgynevezett Szuper Kanada tervezete értelmében nem rónának ki vámilletékeket, továbbá egyezményesen biztosítanák az áru- és nyersanyagszállítmányok szabad forgalmát.

A legnagyobb bökkenő Észak-Írország helyzete. Az Ír-szigeten egymás mellett fekszik az Ír Köztársaság és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország. Politikai kérdés, hogy szabad átjárás maradjon fenn a két terület között, amit nem könnyű megoldani.

A problémát kihasználva támadja Boris Johnson Theresa May-t, és úgy tűnik, hogy a helyére pályázik. A miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy addig látja el az ország vezetését, amíg a párt ezt megkívánja tőle. Boris Johnson ezt "helyes elgondolásnak" nevezte, de kérdés, mit tesz azért, hogy a párt idővel a kormányfő leváltását kezdeményezze.

A pártkonferencia első napján Theresa May hívei határozottan léptek fel a kormányfő pozíciójának erősítése érdekében. Philip Hammond pénzügyminiszter élesen támadta Johnsont, politikáját "gyerekes"-nek nevezte és hozzátette, hogy nem tudja őt miniszterelnökként elképzelni.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Sok Mol-befektető által várt (és talán rettegett) nap jött el tegnap, döntött ugyanis a kormány a 2025-ben is érvényben maradó különadók ügyében. Egyebek mellett döntés született a Brent-Ural különbözetre kivetett különadóról, az árbevétel-arányos adótételről és az extra bányajáradékról is, cikkünkben megnézzük, hogy összességében mennyire számítanak meglepőnek a kormány döntései, illetve azt is, hogy mit jelent mindez a Mol számára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×