Birminghamben megkezdődött a kormányzó Konzervatív Párt négy napon át tartó éves konferenciája. A fő téma a Brexit, amelynek lebonyolításáról nézetkülönbség áll fenn Theresa May miniszterelnök és a párt tekintélyes személyisége, Boris Johnson volt külügyminiszter között. Úgy tűnik, mintha Johnson pályázna Theresa May kormányfői pozíciójára.
Különös felütéssel kezdődött el a kormányzó brit Konzervatív Párt éves konferenciája. Boris Johnson, aki azért mondott le idén külügyminiszteri megbizatásáról, mert nem ért egyet a pártvezér Theresa May-nek a Brexit lebonyolítására vonatkozó részletterveivel, miközben rivális tervezettel lépett elő, a kormányfő elgondolásait "esztelennek" nevezte.
A Theresa May-féle Brexit-lebonyolítási tervet a kormányfő vidéki rezidenciáján, Checkersben dolgozták ki, ezért Checkers-tervnek nevezik. Boris Johnson viszont azt a megoldást tartja gazdasági és politikai szempontból célravezetőnek, amely az Egyesült Királyság és Kanada kapcsolatát szabályozza. Ez tehát az úgynevezett Szuper Kanada terv.
A Checkers-terv a Brexit utánra közös áruforgalmi szabályozást javasol, bár a parlamentnek joga lenne ezen idővel változtatásokat foganatosítani. A külföldiek munkavállalási joga nem korlátozódna, de London jogot formálna a bevándorlók számának meghatározására.
Boris Johnson mindezt "esztelennek" nevezte, mintegy hadat üzent Theresa May-nek.
Az ő úgynevezett Szuper Kanada tervezete értelmében nem rónának ki vámilletékeket, továbbá egyezményesen biztosítanák az áru- és nyersanyagszállítmányok szabad forgalmát.
A legnagyobb bökkenő Észak-Írország helyzete. Az Ír-szigeten egymás mellett fekszik az Ír Köztársaság és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország. Politikai kérdés, hogy szabad átjárás maradjon fenn a két terület között, amit nem könnyű megoldani.
A problémát kihasználva támadja Boris Johnson Theresa May-t, és úgy tűnik, hogy a helyére pályázik. A miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy addig látja el az ország vezetését, amíg a párt ezt megkívánja tőle. Boris Johnson ezt "helyes elgondolásnak" nevezte, de kérdés, mit tesz azért, hogy a párt idővel a kormányfő leváltását kezdeményezze.
A pártkonferencia első napján Theresa May hívei határozottan léptek fel a kormányfő pozíciójának erősítése érdekében. Philip Hammond pénzügyminiszter élesen támadta Johnsont, politikáját "gyerekes"-nek nevezte és hozzátette, hogy nem tudja őt miniszterelnökként elképzelni.
"A fő kérdés az, hogy demokratikus országok lesznek-e a meghatározói a jövő világrendjének, vagy az autoriter rendszerek. Nagyon sokan azt gondolják, hogy az autoriter rendszerek lesznek, mert azt látjuk, hogy az autoriter rendszerek jobban megértik egymást" – vélte Tálas Péter, a Nemzet Kiszolgálati Egyetem John Lukács Intézet egyetemi docense az InfoRádió Aréna című műsorában egy új tanulmánykötet kapcsán. Beszélt a világrendváltozás okozta kilátásokról és arról is, hogy az ukrajnai háború tétje, hogy a világban az érdekszféra politika vagy a befolyási övezet politika lesz-e az uralkodó.
Többnyire pozitív tartományban zárták a hétfői kereskedést az amerikai tőzsdék, a technológiai részvények vezetésével. A befektetők azt a médiajelentést értékelték, amely szerint Donald Trump vámterve talán nem lesz olyan szélsőséges, mint attól tartottak. Trump később egy Truth Social posztban vitatta a jelentést. Ezt követően az ázsiai tőzsdéken vegyes mozgásokat láttunk, míg Európában inkább esés látható, mérsékelt elmozdulások mellett.
Informatikai hiba miatt nem működik rendesen a Libri webshopja. A könyváruház tájékoztatása szerint partnerüknél keletkezett technikai hiba, egyes funkciók nem elérhetőek.