eur:
409.43
usd:
375.86
bux:
74581.34
2024. november 5. kedd Imre
Chemnitz, 2018. augusztus 31.Az áldozat iránti kegyelet jeleként elhelyezett virágok és mécsesek 2018. augusztus 31-én azon a helyen, ahol augusztus 26-ra virradóra egy iraki és egy szíriai bevándorló agyonszúrt egy 35 éves német férfit. (MTI/EPA/Filip Singer) *** Local Caption *** 53000073
Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Szászország rendezni próbálja sorait a tüntetések után

Chemnitzben hétfőn ingyenes koncertet rendez több olyan pop-együttes, amely a szélsőjobboldali veszélyre akarja felhívni a közvélemény figyelmét. A szászországi városban ugyanis immár egy hete tartanak a tüntetések és tiltakozó akciók, amelyeken bal és jobboldali csoportok néznek egymással farkas-szemet, illetve dulakodnak is, ha a rendőrség nem áll közéjük vízágyukkal, valamint más tartományokból érkezett erősítésekkel.

A belügyminiszter kijelentette, hogy a chemnitzi események hatására Németországban komoly változás történt: a tolerancia csökkenőben van, a viták pedig éleződnek, mert a lakosság migrációval kapcsolatos aggodalma egyre fokozódik.

A külügyminiszter, valamint a szintén szociáldemokrata igazságügyminiszter viszont a szélsőjobboldal előretörését ostorozta, indítványozva azt is, hogy a menekültek ellen immár a szövetségi törvényhozásban is fellépő Alternatíva Németországnak elnevezésű, AfD betűszóval ismert jobboldali pártot helyezzék az alkotmányvédelmi hivatal megfigyelése alá. Ezzel az állami tévécsatorna felmérése alapján a lakosság 43 százaléka ért egyet.

A két miniszter nyilatkozatát megelőzően a múlt héten az AfD, valamint a kiváltképpen Drezdában aktív ugyancsak jobboldali szervezet, a Pegida felszólítására több ezren mentek tüntetni Chemnitzbe.

A péntek esti felvonuláson közel 5 ezren vettek részt, majd kerültek szembe a Marx Károly szobra előtti téren baloldali csoportokkal.

Csupán a karhatalmi erők nagyszámú jelenlétének köszönhető, hogy csak 18-an szenvedtek sérüléseket. Vasárnap délutánra az evangélikus egyház felszólítására néhány százan gyűltek össze, hogy kifejezésre juttassák demokratikus beállítottságukat és cáfolni próbálják, hogy a médiában is gyakran hangoztatott váddal ellentétben Chemnitz nem a rasszizmus melegágya és a város lakóit nem hatja át az idegenekkel szemben érzett gyűlölet.

A rendezvényen részt vett Michael Kretschmer szászországi miniszterelnök is, aki hangoztatta, hogy gátat vetnek a jobboldali métely burjánzásának.

A tévé esti adásában beszámolt arról, hogy a legfrissebb közvéleménykutatások szerint az AfD támogatottsága tovább emelkedett és immár eléri a 15 százalékot.

Chemnitzben a feszültséget az robbantotta ki, hogy egy héttel ezelőtt egy utcai ünnepség során egy német asztalos gyilkosság áldozata lett, az emberölést a jelek szerint két, időközben őrizetbe vett fiatal menekült követett el. Az asztalos segítségére siető két társát is hosszú tőrrel megsebesítették. Ezt az erőszakot használta ki az AfD szélsőséges törekvéseinek népszerűsítésére, a baloldal pedig ürügynek náci-ellenes riadalom keltésére, ahelyett, hogy a gyilkosság által kiváltott felháborodásnak olyan fórumot biztosított volna, amelynek révén Chemnitz lakosságának elsöprő többsége kifejezésre juttathatta volna demokratikus beállítottságát, hogy nem érez ellenszenvet a menekültek iránt, csupán a bűnelkövető migránsokat utasítja el.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×