Az álláshirdetések fele a fővárosi tanintézményeket érinti, amit Marek Tettinger, Pozsony-Újváros szóvivője is megerősített, hozzátéve, hogy elsősorban az alsó tagozaton jelentős a szakemberhiány, de az idegen nyelveket és természettudományi tantárgyakat oktató tanárokban sem bővelkedik a kínálat. „Az álláshirdetésekre rendszerint nyugdíjaztatás előtt álló, vagy a fővároson kívülről érkező pedagógusok jelentkeznek, de az is előfordul, hogy a felkínált pozíciók iránt a megkövetelt szakképesítéssel nem rendelkező személyek érdeklődnek” – vázolta fel a helyzetet Pozsony-Újváros szóvivője.
Szerinte Pozsony másik nagy problémája a nevelőhiány, de más iskolai alkalmazottakra, így takarítónőkre és szakácsnőkre is szükség lenne.
Alena Petáková, a Szlovákiai Általános Iskolák Szövetségének tagja rámutatott, a legfőbb problémát a szakmával járó alacsony bérek, illetve a fővárost jellemző magas megélhetési kiadások jelentik. Bár Pozsonyban akad bőven betöltetlen pedagógusi állás, az ország egyéb régióiból érkező egyetemi végzettségű pályakezdők csak néhány évig bírják ki tanítói munkakörben.
„Abban a pillanatban, amikor komolyan elszánják magukat a családalapításra, vagy párkapcsolatba lépnek, máris távoznak”
– magyarázta Petáková.
Az oktatásügyi tárca ígéri, az elkövetkező két évben jelentős mértékű béremelésre kerül sor. „További két 10 százalékos bérvalorizáción esnek majd át, mégpedig 2019 és 2020 január elsejével” – intett nyugalomra a szaktárca részéről Renáta Vitková. A Szlovákiai Általános Iskolák Szövetségében tömörülő tanárok ugyan üdvözlik a béremelést, ám attól tartanak, mindez nem lesz elégséges.