eur:
411.22
usd:
392.51
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Kitört a hekkerbotrány Németországban

Kitört a hekkerbotrány Németországban

Berlinben nagy megütközést keltett, hogy hekkereknek sikerült behatolniuk a német kormányszervek számítógép rendszerébe - ráadásul nem először.

A törvényhozás informatikai bizottsága rendkívüli ülésen vár felvilágosítást a kormány hekkerelhárító szerveitől, valamint több minisztérium képviselőjétől. 

Az ellenzéki Szabaddemokrata Párt egyik vezetője úgy véli, hogy a berlini kormány nem védi kellőképpen informatikai rendszerét idegen behatolási kísérletekkel szemben. Marco Buschmann azt mondta, hogy a jelek szerint orosz hekkerek ki-be járnak a rendszerbe, és

kedvükre turkálnak a német kormány titkos adatai között.

Hasonló szellem nyilatkozott a zöldpárti frakcióvezető, Constantin von Notz, aki nemcsak a történtek maradéktalan feltárását követelte, hanem választ arra kérdésre is, hogy miként fordíthatnak milliókat olyan számítógéprendszerre, amelyhez illetéktelenek szabadon hozzáférhetnek. Azt is kérte, hogy hozzák nyilvánosságra, milyen adatokhoz fértek hozzá a hekkerek és kik bízták meg őket a behatolási feladattal. 

Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy hekkerek moszkvai megbízással hatoltak volna be a berlini külügyminisztérium Oroszországgal és Ukrajnával kapcsolatos titkos adattárába. A Die Welt csütörtöki száma idézi az amerikai Fire-Eye nevű biztonsági szervezet szakértőjét, és ő már

az egész Európai Unió elleni átfogó kémkedésről beszélt.

Benjamin Read elmondta, szervezete már hónapok óta tapasztalja, hogy az APT28 néven ismert orosz hekkercsoport azon mesterkedik, hogy eredményesen tudjon behatolni az uniós tagállamok védelmi rendszerébe. Ugyanígy céljuk a külügyminisztériumok titkos adattárának meglékelése is.

A német törvényhozás számítógépes rendszerébe 2015-ben már be tudott hatolni az APT28, de ezt követően fokozták a biztonsági intézkedéseket. Tudósítók szerint a kibertámadás kivitelezői időközben finomítottak módszereiken, különben aligha tudtak volna beférkőzni a berlini kormány szigorúan őrzött titkos adattárába.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×