eur:
411.09
usd:
392.28
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Putyin intézi a szíriai rendezést?

Putyin intézi a szíriai rendezést?

Putyin félretolta Amerikát. Az orosz elnöknek sikerült egy közös találkozót összehoznia a szíriai konfliktusban ellentétes oldalon álló Törökország és Irán elnökével. A háromoldalú csúcs nyomán valószínűleg hatalmon marad Bassár al Aszad szíriai elnök, de módosítják az ország alkotmányát.

Folytatódnak a szíriai háború leállítását célzó kísérletek és

az alkudozásból ismét kihagyták az Egyesült Államokat.

A konfliktusban érintett Oroszország, Törökország és Irán elnökei a fekete-tengeri Szocsiban találkoztak. Vlagyimir Putyin orosz elnök számára nem csak ez a tény volt nagy dobás, hanem az is, hogy elérte: hármasban kezet fogjon a kamerák előtt Haszan Roháni iráni és Reccep Tayyip Erdogan török elnökkel.

Rohani és Putyin a szíriai elnököt, míg Erdogan az ellene harcoló, „demokratikus ellenzéknek” nevezett erőket támogatja a háborúban. Mindhárman azt állítják, hogy a végnapjait élő Iszlám Állam ellenségei.

„A szíriai militánsok súlyos csapást szenvedtek el és így reális esély van a több éves polgárháború befejezésére” – mondta Putyin a találkozó során. „A szíriai népnek kell döntenie jövőjéről és az államiságról. Világos, hogy a reform nem lesz könnyű és az összes oldalnak, így a szíriai kormánynak is kompromisszumokat kell tennie” – fogalmazott az orosz elnök.

A körvonalazódó megállapodás azt sejteti, hogy az emberiség elleni bűnökkel vádolt Aszad szíriai elnök egy ideig hatalmon maradhat, de Putyin szavaiból az is kiderült, hogy ő már nem támogatja feltétel nélkül.

Aszad egyébként hétfőn személyesen is találkozott Putyinnal Szocsiban és az orosz elnök akkor azt mondta: a szíriai vezető elkötelezett a békefolyamat, az alkotmány-reform és a szabad választások mellett.

Putyin diplomáciai offenzívát indított Szíria ügyében: a héten telefonon beszélt Szalman szaúdi királlyal, Netanjahu izraeli miniszterelnökkel és Trump amerikai elnökkel is. Figyelemreméltó ugyanakkor, hogy a térségben korábban befolyásos Egyesült Államok hivatalos szinten mennyire távol marad a békefolyamattól.

Putyin arra sürgette Iránt és Törökországot, hogy tárgyaljanak vele Szíria újjáépítéséről. A két vendég megállapodott vele, hogy decemberben Oroszországban indítják be a „szíriai nemzeti párbeszédet” az érdekelt felek részvételével.

Szíria ugyanakkor továbbra is a különböző hatalmi érdekek ütközőzónája.

Erdogan török elnök például ragaszkodik ahhoz, hogy az Iszlám Állam visszaszorításában fontos szerepet játszó szíriai kurdokat ne engedjék a tárgyalóasztalhoz. Az iráni elnök nem akarja elfogadni, hogy amerikai katonák tartózkodnak az ország észak-keleti részén. Izrael pedig azt követeli, hogy mérsékeljék az iráni katonai jelenlétet az országban és különösen a megszállt Golán-fennsík közeléből vonják vissza az iráni milíciákat.

Mindeközben a jövő héten újraindulnak Genfben az ENSZ égisze alatt folytatott szíriai béketárgyalások is – kérdés, hogy a furcsa párhuzamos diplomácia során melyik kezdeményezés bizonyul életképesebbnek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Brutális bírságot kaphat a nyakába az Amazon

Brutális bírságot kaphat a nyakába az Amazon

Az Európai Unió várhatóan jövőre vizsgálatot indít az Amazon ellen, hogy megállapítsa, előnyben részesíti-e saját márkás termékeit online piacterén. A vizsgálat az EU új, digitális piacokról szóló törvénye (DMA) alapján zajlik majd, amely a nagy technológiai cégek hatalmának korlátozását célozza. Az amerikai óriáscég akár globális éves forgalmának 10%-át kitevő bírságra is számíthat, ha bűnösnek találják a szabályok megsértésében, írja a Reuters.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×