Trump nem hátrál és továbbra is kitart ellentmondásos ötlete, a mexikói határra építendő fal mellett. Iowa államban, egy nagygyűlésen ugyanakkor most azt mondta:
napelemeket szereltetne az építményre,
amelyek így olcsó energiát nyújtanának és a beruházás árát is lenyomnák.
„Elég jó képzelőerő, mi? Ugye? Az én ötletem” – mondta támogatói előtt. Az általa sokat bírált „fősodorbeli média” ugyanakkor gyorsan megjegyezte, hogy a falépítési terveket benyújtó cégek vázlataiban is szerepeltek napelemek.
Donald Trump már választási kampánya idején kiemelt témaként kezelte a szerinte a mexikói határon át történő illegális migrációt (annak ellenére, hogy a statisztikák szerint a legtöbb illegális bevándorló repülőn és szabályosan lépte át a határt, de vízuma lejárta után nem tért haza).
Trump megígérte, hogy
falat emel a határra és hogy a költségeit Mexikóval fizetteti meg
– a déli szomszéd elnöke, Enrique Pena Nieto ugyanakkor elutasította ezt. Nieto elődje, a szabadszájú Vicente Fox pedig populista hangvételű és néha goromba videókkal figurázta ki az amerikai elnököt.
Iowai nagygyűlésén Trump ismét bírálta a „washingtoni mocsarat” és méltatta az „egyszerű, munkából élő amerikaiakat”, akiket „hazafiaknak” nevezett.
Majd elővezette eredetinek mondott ötletét: „különleges dologról van szó a déli határon, ahol sok a nap, nagy a meleg. Azon gondolkodunk, hogy napelemfalat építünk, hogy az így energiát termeljen és kifizesse magát. Így Mexikónak jóval kevesebbet kell fizetnie, és ez jó, ugye?” – tette fel a kérdést.
Utána még a tőle megszokott retorikai elemeket is bevetette és
„gyönyörűnek” nevezte a napelemeket.
„Minél magasabbra tesszük a falon, annál értékesebb lesz” – tette hozzá.
Mint a BBC megjegyzi, több, mint kétszáz cég válaszolt az amerikai Belbiztonsági Minisztérium tenderfelhívásra és küldött be terveket a falról.
Annak ellenére, hogy most napenergiáról beszélt, Donald Trump nem harcos híve a zöld energiának. A közelmúltban kiléptette az Egyesült Államokat a globális felmelegedés ellen fellépő Párizsi Klímaegyezményből. Egyik érve az volt, hogy ezzel segíti az amerikai szénbányászokat. Az elnöki lépés ellenére több amerikai cég, város és szövetségi állam is jelezte, hogy a párizsi vállalások szellemében visszafogja az üvegházhatású gázok kibocsátását.