eur:
409.82
usd:
389.68
bux:
79653.39
2024. november 25. hétfő Katalin
Tízből négy szlovákiai polgár jelentené a korrupciót

Tízből négy szlovákiai polgár jelentené a korrupciót

Nagyobb hajlandóságot mutatnak a szlovákok a korrupció elleni fellépésre – derült ki egy áprilisban készített felmérésből. Szlovákia ennek ellenére még mindig elmarad az európai átlagtól. A legtöbb csúszópénzt egészségügyi szolgáltatásokért fizetnek.

Tízből négy szlovákiai polgár jelentené be a korrupciót – állítja a Transparency International szlovákiai szervezete. Ez az eddigi legmagasabb arány 2002 óta, mikor először készült felmérés a lakosság korrupció ellenes elkötelezettségéről. Ekkor a lakosság csupán 17 százaléka jelentette volna be, hogy megvesztegetés tanúja volt.

A mostani felmérés szerint, amelyet a Transparency International Szlovákia kérésére áprilisban készített a Focus ügynökség, az derül ki, hogy a lakosság több mint fele, azaz 51 százaléka még mindig nem jelentené be a korrupciót.

Azok, akik hajlandóságot mutatnak erre, leginkább 40 feletti képzett személyek, vállalkozók, vagy olyanok, akiknek átlag feletti a keresetük, jobboldali irányultságúak, illetve liberálisan gondolkodók. A felmérésből nem derül ki, miért növekedett a hajlandóság a korrupció elleni küzdelemre.

Gabriel Šípoš, a Transparency International Szlovákia igazgatója szerint egyrészt a lakosság jobban megbízik a rendőrségben, mint pár éve, másrészt pedig megnövekedett a társadalmi nyomás, mely elvárja a korrupció ellenes nyilvános fellépést – mint azt például a Fehér holló díj kitüntetettjei tették.

Gabriel Šípoš azonban azt is elmondta, hogy európai szinten ez a két tényező még mindig az átlagon alul marad, hiszen a szlovák a legkevésbé megbízható rendőrség a bolgár után, illetve még mindig Szlovákiában a legmagasabb azoknak az aránya, akik nem jelentenék be a korrupciós esetet. Šípoš pozitívan értékelte azonban, hogy egyre többen tudnak arról a törvényről, amely védelmébe veszi a korrupció bejelentőit.

A felmérés rámutatott, hogy a megvesztegetés továbbra is elterjedt jelenség Szlovákiában. A megkérdezettek 11 százaléka vallotta be, hogy az elmúlt évben fizetett csúszópénzt. Leginkább idős, alacsony jövedelmű, illetve magyar nemzetiségű személyek tesznek ilyet, és főleg egészségügyi szolgáltatásokért fizetnek csúszópénzt.

Címlapról ajánljuk
Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×