Tavaly – az előző esztendőhöz viszonyítva
12 százalékkal több lakás épült és így 278 ezer új otthon kulcsát adhatták át.
A berlini kormány mégsem elégedett a rekordnak számító adattal, mert – mint Barbara Hendricks építésügyi miniszter elmondta, évente legalább 350 ezer új otthon megteremtésére lenne szükség ahhoz, hogy a nagyvárosokban megszűnjön a lakáshiány. Utalt arra is, hogy a költségvetés már erre az évre másfél milliárd eurót irányzott elő a szociális lakások építésének támogatására, ami a korábbi szubvenció háromszorosa.
Az ingatlanvállalkozók országos szövetségének vezetője mégis úgy vélte, hogy
évente legalább 400 ezer lakás átadása tudná enyhíteni a válságos helyzetet.
Andreas Ibel ezzel kapcsolatban bírálta az igencsak szövevényes építkezési előírásokat, valamint azt is, hogy egyre nehezebb megfizethető telket találni házépítési célra. Utalt arra is, hogy az ősszel megválasztott új kormány remélhetőleg az eddiginél nagyobb figyelmet fog szentelni a lakáskérdésnek.
Az építési vállalatok viszont alig győzik a mind jobban szaporodó megrendeléseket, ugyanis a rendkívüli alacsony hitelek tömegek számára teszik lehetővé az öröklakásvételt. Az alacsony kamatra adott kölcsönök érintik a befektetőket is, akik elsősorban ingatlanokba fektetik pénzüket, ez azonban a felkínált lakások árának folyamatos emelkedését vonja maga után, ami együtt jár a lakbérek tartós növekedésével is.
Így nem véletlen, hogy a menedékjoggal rendelkező migránsok csak nehezen tudnak kiköltözni szálláshelyeikről, mert a legjobb esetben is csak a városok külső kerületeiben találnak elérhető lakbérért önálló otthont.