A 150 tagú pozsonyi parlamentben az elfogadáshoz minimálisan szükséges 90 helyett 113-an szavaztak a javaslat mellett, amely meg nem újuló természeti erőforrásként
alkotmányos védelmet nyújt a termőföldnek Szlovákiában.
A Szlovák Nemzeti Párt által kidolgozott módosítás célja, hogy elébe menjen a spekulatív földvásárlásnak. A nemzetiek szerint az utóbbi időben a dánok, a hollandok, a németek és a kínaiak nagy földterületeket vásároltak fel Szlovákiában, ezért az államnak gátat kell szabnia ennek a folyamatnak.
Andrej Danko a parlament SNS-es elnöke a végső szavazás előtt kijelentette, Szlovákiának van reménye arra, hogy
a szlovák föld megszűnjön áruként létezni, és végre azt a védelmet élvezze, amelyet megérdemel.
A döntés értelmében a szlovák alkotmány 20. és 44. cikkelye módosul. A jelenlegi szabályozás úgy tekint a földre, mint bármely más termékre. Az alaptörvény módosítása több kisebb változtatás mellett meg nem újuló természeti erőforrásként definiálja a termőföldet, s az ország élelmiszerbiztonságának szavatolása érdekében kiemelt állami védelmet nyújt neki. Az alkotmánymódosítás lehetővé teszi egy olyan törvényi szabályozás elfogadását, amely bizonyos személyekre – például családi vállalkozásban gazdálkodó hazai farmerekre – szűkíti azoknak a körét, akik termőföldhöz juthatnak Szlovákiában.
A jogszabályt valamennyi kormánypárti képviselő megszavazta. Csicsai Gábor, az agrártárca államtitkára azt mondta, létfontosságúnak tartja a termőföld fokozott védelmét. „Ez csak az első lépés, amelynek kizárólag akkor van értelme, ha azt a gyakorlatban alkalmazható, Szlovákia érdekeit védő, ugyanakkor az uniós szabályoknak is megfelelő földtörvény követi” – tette hozzá a Híd államtitkára.
Szlovákiában mintegy 2,4 millió hektárnyi mezőgazdasági földterület van. Becslések szerint ennek jelenleg 5-6 százaléka – mintegy 100-150 ezer hektár – van külföldi, jelentős részben dán, holland, német és kínai befektetők tulajdonában.