eur:
411
usd:
395.46
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István

Szijjártó testreszabott Brexit-alkura gondol

Úgy tűnik jóbarátra lelt Magyarországban a EU-ból távozó Nagy-Britannia. Egy londoni 1956-os megemlékezésen Boris Johnson külügyminiszter "csókolommal" köszönt és azt mondta: örömmel fogadják a magyarokat Nagy-Britanniában. Szijjártó Péter külügyminszter pedig azt mondta az InfoRádiónak: el tud képzelni egy speciális, testreszabott Brexit-alkut a britek és az EU között.

Szijjártó Péter elmondta, Magyarország két dologhoz fog ragaszkodni az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti tárgyalásokon.

„Az egyik az, hogy a kétoldalú kereskedelmi, gazdasági és befektetési kapcsolatok legyenek szabadok és korlátozásmentesek, a másik pedig az, hogy az ott munkát vállaló magyarok jogait meg tudjuk védeni.

A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta, három miniszter is rendkívül pozitívan beszélt a magyarokról.

„David Davis, a Brexitért felelős miniszter is elismerte a magyar közösség hozzájárulását Nagy-Britannia fejlődéséhez. Az kétségtelen, hogy a személyek szabad áramlásával kapcsolatos percepciók nagyon fontos szerepet játszottak a britek kilépést támogató döntésében, de ez nem a magyarokról szólt. A mozgatórugó nem a magyar közösség volt.”

Szijjártó Péter a látogatásának békülékenyebb hangnemét firtató kérdésre úgy válaszolt, az Európai Unió és az Egyesült Királyság egymásra vannak utalva.

„Ez nem egy zéró összegű játék. Nagy-Britannia Európa második és a világ ötödik legnagyobb gazdasága. Hogy gondolhatja bárki is, hogy amit veszít Nagy-Britannia, azt megnyeri Európa? A kilépési tárgyalások során olyan megállapodásra kell törekedni, ami mindkét fél számára nyereséget hoz.”

Arról, hogy Magyarország számára a „soft” vagy a „hard” Brexit lenne jobb, a magyar külügyminiszter nem akar állást foglalni, mert mint mondta az a brit belpolitikába való beavatkozás lenne.

„Mivel mi az Európai Unió tagjai vagyunk, az unió és Egyesült Királyság jó megállapodásban vagyunk érdekeltek. Azt szeretnénk, ha egy nem svájci, norvég vagy bármi egyéb mintát követő megállapodás jönne létre, hanem kifejezetten egy testreszabott, egyedi megállapodás születne, amely megfelelően reflektálna arra a helyzetre, hogy a britek és Európa sikere egymástól függ” - hangsúlyozta Szijjártó Péter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Brutális összegek: nem látni a plafont a nagy sportligáknál, és ezzel a nemzetgazdaság is jól jár

Brutális összegek: nem látni a plafont a nagy sportligáknál, és ezzel a nemzetgazdaság is jól jár

A profi sport összetett gazdasági hálót alkot, és számtalan módon kapcsolódik a nemzetgazdaság egészéhez, melynek eredményeként a különböző ligák gazdasága alakítja a sport mint iparág egészét is – állapítja meg az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése. A tanulmány szerzője, Németh Viktória az InfoRádióban elmondta: a legnépszerűbb bajnokságoknak számos előnyük és ösztönző hatásuk van, hiszen többek közt munkahelyeket teremtenek és élénkítik a fogyasztást is.
VIDEÓ
"Terrortámadásban" süllyedt el egy orosz teherhajó, Kalibr rakéta sértett NATO-légteret - Háborús híreink csütörtökön

"Terrortámadásban" süllyedt el egy orosz teherhajó, Kalibr rakéta sértett NATO-légteret - Háborús híreink csütörtökön

Az oroszok szerint terrortámadás érte azt az orosz teherhajót, amely kedden süllyedt el a Földközi-tengeren. Az ukrán katonai hírszerzés szerint a hajó valójában fegyverszállítmányért ment Szíriába. Tegnap az orosz-ukrán konfliktus békés rendezésének lehetőségeiről és akadályairól nyilatkozott Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. A hivatalos orosz álláspont szerint Moszkva nyitott a tárgyalásokra, azonban Kijev elutasító magatartása miatt folytatódnak a harcok Ukrajnában. Szintén tegnap egy orosz Kalibr típusú rakéta Moldova, majd Románia légterébe lépett be, mielőtt Ukrajnában becsapódott. Az orosz külügyi szóvivő is megszólalt, szerinte a NATO az ukrán hadsereg "logisztikai ellátóközpontjává akarja változtatni Moldovát".

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×