eur:
395.32
usd:
368.31
bux:
71549.94
2024. július 2. kedd Ottó

Szlovákia az unió bővítését szorgalmazza

Pozsonyban már második napja tart az Európai Unió tagállamai európai ügyekért felelős minisztereinek és államtitkárainak nem formális találkozója. A tanácskozáson mindenekelőtt az unió bővítésének lehetőségeiről esett szó.

Ivan Korčok, Szlovákia soros uniós elnökségéért felelős kormánybiztosa elmondta, Szlovákiának, mint elnöklő országnak prioritása az uniós politika bővítési folyamatának hitelessége.

 „Azt szeretnénk, ha a bővítési folyamat világos lenne, hogy a tagországok tudják, mit kell tenniük, valamint szeretnénk nekik elmondani, hogy ha a jelöltek konkrét lépéseket tesznek, akkor az elnökségünk végére ez az előrelépés az unióval szemben nagyon világos kell, hogy legyen” – fogalmazott Korčok, hozzátéve, hogy az unió bővítési politikája az egyik legfontosabb feladat Szlovákia elnöksége alatt. „Ezért is szeretnénk olyan párbeszédet kezdeményezni, amelyből tudni fogjuk, hogy a tagjelölt országok hogyan látják az elkövetkező időszakot” – fejtette ki a Szerbia, Albánia, Macedónia, Montenegró és Törökország képviselőivel folytatott ülése után a soros uniós elnökségért felelős kormánybiztos.

 Csatlakozási tárgyalásokat Brüsszel Törökországgal is folytat, ám ezek most bonyolulttá váltak amiatt, hogy a kiterjedt tisztogatások és a rendkívüli állapot kihirdetése mellett Ankara a halálbüntetés bevezetését is fontolgatja. Johannes Hahn, az unió bővítéséért felelős biztos szintén Pozsonyban jelentette ki, hogy egy ilyen lépés véglegesen bezárná az unió kapuit a felvételre váró Törökország előtt. Hahn ugyanakkor hozzáfűzte, hogy különbséget kell tenni a konkrét lépések és a politikai szólamok közt.

 Ivan Korčok Törökország címére kijelentette, hogy a jelenlegi politikai helyzet ellenére Ankara továbbra is az Európai Unió fontos partnere marad. „Törökországgal van egy cselekvési tervünk, támogatjuk az ország legitim intézményeit, és figyelünk minden Ankara által elfogadott további lépésre” – emelte ki Korčok, aki szerint minden ilyen lépésnek összhangban kell lennie a demokratikus elvekkel és az unióba való belépéssel összefüggő feltételekkel. A kormánybiztos megjegyezte, a tagjelölt országok érdeklődnek az iránt, milyen hatása lesz a Brexitnek az Európai Unióra, valamint annak további bővítésére. Korčok azt is hangsúlyozta, a belépésre váró országoknak tudomásul kell venniük, hogy az unióhoz való csatlakozásukhoz a közvélemény támogatását is meg kell szerezniük.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Folytatódik a cseh-szlovák testvércsata: Prága inkább fokozza Ukrajna támogatását

Folytatódik a cseh-szlovák testvércsata: Prága inkább fokozza Ukrajna támogatását

A cseh miniszterelnök szerint a cseh-szlovák kormányközi tárgyalások felújítása továbbra sincs napirenden. A legfelsőbb cseh vezetők a prágai várban vitatták meg az országot érintő legfontosabb külpolitikai kérdéseket, és úgy nyilatkoztak, hogy Csehország folytatja Ukrajna támogatását minden területen, beleértve a fegyverszállításokat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.02. kedd, 18:00
Yann Caspar
a Matthias Corvinus Collegium Európai Tanulmányok Műhelyének kutatója
Egyetlen eszköz maradt a szélsőjobb totális győzelmének elkerülésére – Macron csak rossz és még rosszabb lehetőségek közül választhat

Egyetlen eszköz maradt a szélsőjobb totális győzelmének elkerülésére – Macron csak rossz és még rosszabb lehetőségek közül választhat

Egyértelmű győzelmet aratott a nemzetgyűlési választások első fordulójában a Marine Le Pen nevével fémjelzett Nemzeti Tömörülés. Az összesen 577 választókörzetből 501-ben azonban második fordulót tartanak, és a második helyen végzett baloldali Új Népfront, illetve az Emmanuel Macron elnök mögött álló Együtt nevű koalíció harmadik-negyedik helyen talpon maradt jelöltjei nagy számban lépnek vissza a Nemzeti Tömörüléssel szemben esélyesebb jelölt javára. A július 7-én esedékes második forduló nagy kérdése, sikerül-e a visszalépésekkel megakadályozni, hogy a Nemzeti Tömörülés megszerezze az abszolút többséget.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×