eur:
402.93
usd:
360.91
bux:
97065.84
2025. május 18. vasárnap Alexandra, Erik

Betelt a pohár a franciáknál

A franciák kétharmada nem bízik abban, hogy a kormány hatékonyan tudna harcolni a terrorizmus ellen, derül ki egy a nizzai kamionos merénylet másnapján készített felmérésből. A közhangulatot jelzi az is, hogy hétfőn a tragédia helyszínén tartott megemlékezésen az emberek kifütyülték Manuel Valls kormányfőt. A francia képviselőház mindeközben kedden, a szenátus pedig szerdán szavaz a szükségállapot újabb meghosszabbításáról.

„Betelt a pohár” – nagyjából így jellemzi az Ifop közvélemény-kutató igazgatója a francia társadalom hangulatát a nizzai kamionos merényletet követően, amit az is jelez, hogy a franciák 67 százaléka nem bízik abban, hogy a kormány hatékonyan tudna harcolni az iszlám terrorizmus ellen.

A fenti számot csak akkor lehet igazán értelmezni, ha tudjuk, hogy idén januárban a lakosság 49 százaléka még úgy vélte, hogy a Valls-kabinet megfelelő választ tud adni e fenyegetettséggel szemben. Vagyis hat hónap alatt nem kevesebb mint 16 százalékkal emelkedett a bizalmatlanok aránya.

Ez a változás hétfőn Nizzában is megmutatkozott: a múlt csütörtöki, 84 halálos áldozatot követelő merénylet helyszínén, a Promenade des Anglais, magyarul Angolok sétánya nevet viselő széles, tengerparti gyalogosúton tartott megemlékezés résztvevőinek egy jelentős része kifütyülte a rendezvényen jelen lévő Manuel Valls kormányfőt, többen pedig hangosan a lemondását követelték.

Az indulatokat részben az is magyarázhatja, hogy a miniszterelnök a kamionos támadást követően egy interjúban újfent azt magyarázta a franciáknak, hogy meg kell tanulniuk együttélni a terrorfenyegetettséggel, ami egyre kevésbé tetszik a lakosságnak.

Az ellenzéki Republikánusok vezetői hétfőn minden esetere bejelentették: csak akkor szavazzák meg kedden az alsóházban, szerdán pedig a szenátusban a szükségállapot három hónapra szóló meghosszabbítását, ha a kormány figyelembe veszi követeléseiket.

A Nicolas Sarkozy által vezetett formáció konkrét lépéseket követel: ismét lehetővé akarják tenni az úgynevezett adminisztratív, vagyis bírói engedély nélküli házkutatások alkalmazását, a kormányt helyi szinten képviselő prefektusokat pedig feljogosítanák arra, hogy haladéktalanul bezárathassák azokat a muzulmán imahelyeket, ahol a francia és általában a nyugati értékek ellen hangoznak el uszító, gyűlöletkeltő beszédek.

A fentiek mellett erősíteni akarják az úgynevezett deradikalizációs központokat is, ahol a hatóságoknak elvileg a szélsőséges iszlámra térteket kellene jobb belátásra bírniuk, és azt is fölvetették: a szükségállapotot esetleg a jövő évi elnökválasztásokig meg kellene hosszabbítani.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.19. hétfő, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
Sosem látott dróneső hullott Ukrajnára, kiderült a következő nagy megbeszélés időpontja - Háborús híreink vasárnap

Sosem látott dróneső hullott Ukrajnára, kiderült a következő nagy megbeszélés időpontja - Háborús híreink vasárnap

Donald Trump amerikai elnök hétfőn tervez telefonon egyeztetni Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökökkel. Marco Rubio külügyminiszter szerint a béketárgyalásoknak a Vatikán ideális helyszínt tudna nyújtani. Friedrich Merz német kancellár szerint egyelőre nem jött el az ideje annak, hogy Ukrajnába küldendő európai katonákról beszéljünk. Közben szombatról vasárnapra virradó éjjel a bő 3 éve tartó háborúban a legnagyobb drónesőt zúdította Oroszország Ukrajnára, a sikertelen pénteki isztambuli "béketárgyalás" után. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×