A washingtoni székhelyű Pew Kutatóközpont adatai első ránézésre azokat a politikusokat igazolhatják, akik azt mondják, hogy az EU-ba érkezett közel-keleti és más bevándorlókat a tagállamok között szétosztani akaró európai uniós vezetők nem hallgatnak saját népeikre.
A felmérés szerint ugyanis az európaiaknak körülbelül a fele „tart vagy neheztel” a menekültekre és migránsokra.
Az országokra lebontott válaszokból ugyanakkor kiderül az is, hogy épp ott tartanak az ilyen külföldiektől jobban, ahol nem élnek muszlim kisebbségek. A véres terrortámadásokat átélt Franciaországban például az emberek 52 százaléka gondolja úgy, hogy „a menekültek jelenléte növeli az országban a terrorveszélyt”.
Magyarországon ugyanakkor – ahol nem történtek ilyen támadások – ennél jóval magasabb, 76 százalék az arány. Ez egyébként a legmagasabb a vizsgált országok között.
Lengyelországban 71 százalék, Németországban – ahol a tavaly érkezettek zöme él – 61, míg a jelentős muszlim kisebbséggel rendelkező Nagy-Britanniában 52 százalék gondolkodik így.
Figyelemre méltó, hogy épp az a két kormány bírálja leginkább az Európai Uniót a menekültbefogadási kvóták miatt, ahol a legmagasabb a migrációtól tartók aránya, azaz Magyarország és Lengyelország.
Arra kérdésre, hogy mit gondolnak a muszlimokról, megint csak olyan országokban adtak többen negatív választ, ahol nem számottevő a muszlim közösség.
A lengyelek, magyarok, görögök és olaszok közel kétharmada negatívan ítéli meg a muzulmánokat. Ott, ahol nagyobb számban élnek, - azaz Franciaországban, Németországban és Nagy-Britanniában - , ehhez képest csak egyharmad a negatív véleménnyel rendelkezők aránya.
Németországban Angela Merkel kancellár sok helyen bírált nyitott kapuk politikája nyomán egymillió külföldi talált otthonra. 2005-ben még csak a helyi lakosok 9 százaléka vélte úgy, hogy a muzulmán bevándorlók felvennének német szokásokat. Most, a nagy bevándorlási hullám után már viszont 32 százalék látja úgy, hogy a bevándorlók lépéseket tennének a beilleszkedésre.
Ez az arány Franciaországban is nőtt: a 2005-ös 35%-ról mostanra 43%-ra emelkedett.
Az intézet egy másik felmérése szintén érdekes eredményt mutat: Nagy-Britanniában kisebb a külföldiek között az EU-migránsok aránya (34%), mint Belgiumban, Írországban, Szlovákiában vagy Magyarországon, ahol kétszer akkora az arány. Luxemburgban szinte minden külföldi (89%) uniós állampolgár.
A Brexit-népszavazáson mégis az Európai Unióból kiinduló migráció miatt szavaztak sokan a kilépésre.