eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin

A forrongások nehezíthetik a labdarúgó Európa-bajnokság lebonyolítását

Tovább forrong a francia társadalom a munka törvénykönyvének módosítása miatt, a különböző szakszervezetek számos szektorban újabb munkabeszüntetésekkel tiltakoznak. Közben a francia államfő ismét megerősítette: szó sem lehet a vitatott tervezet visszavonásáról, sőt az alkotmány hírhedt 49-3-as cikkelyének újbóli bevetését sem tartotta kizártnak.

A szélsőbalhoz kötődő francia szakszervezetek tovább harcolnak a munka törvénykönyvének tervezett módosítása ellen, és vezetőik állítása szerint addig nem nyugszanak, amíg a kormány vissza nem vonja a szöveget. A harc jegyében egymást érik a sztrájkbejelentések: kedd estétől a vasutasok tartanak újabb, részleges munkabeszüntetést, majd a stafétát csütörtöktől a párizsi tömegközlekedési vállalat dolgozói veszik át.

A tiltakozások fő motorjának számító CGT szakszervezet ez utóbbi cégnél határozatlan ideig tartó sztrájkot szorgalmaz, az ugyancsak radikálisnak számító Sud nevű szakszervezet pedig azt akarja, hogy a dolgozók június 10-én, azaz a labdarúgó Európa-bajnokság első napján tartsanak munkabeszüntetést.

A sztrájkolók listájának ezzel még nincs vége: péntektől a légi közlekedésben három napos sztrájk kezdődik, a pilóták szakszervezeténél meghozott döntésből pedig elemzők arra következtetnek, hogy ebben az ágazatban is elhúzódó konfliktusra lehet számítani, ami szintén komolyan érintheti a foci-Eb lebonyolítását.

Bár az országban immár nincs üzemanyaghiány, elemzők szerint nem jó jel, hogy a kőolaj-finomítók nagy részében a dolgozók továbbra is sztrájkolnak, és az sem tartozik a szívet melengető hírek közé, hogy a Marseille-i kikötőkben hétfő óta ismét munkabeszüntetést tartanak a dokkmunkások, aminek következtében kedden nem kevesebb, mint negyvenegy olajszállító vesztegelt a tengeren kirakodásra várva.

A fentiekhez képest újdonságnak számít, hogy a tiltakozásokba immár a szemétszállítók is kezdenek bekapcsolódni: egy Párizs közeli hulladékégetőt hétfő reggel óta lezárva tartanak az ottani dolgozók, és a már említett CGT szakszervezet azt szeretné, ha más központokban is hasonló akciókra kerülne sor.

De nemcsak az ellenállás, hanem a törvénymódosítás körül zajló vita hangneme is tovább durvul: a gyáriparosok szövetségének elnöke ugyanis leterroristázta a CGT szakszervezet vezetőit, ez utóbbiak pedig azt mondták: gyalázatos ilyen szavakkal bélyegezni meg őket egy olyan országban, ahol alig néhány hónapja tényleges terroristák valódi öldökléseket hajtottak végre.

A feszültség egyébként egy fokkal tovább erősödött azt követően, hogy Francois Hollande egy vidéki látogatáson kedden kijelentette: a vitatott törvénymódosítás nagyon hasznos, több jogokat ad majd a munkavállalóknak, miközben megkönnyíti a vállalatok életét, ezért szó sem lehet annak visszavonásáról.

Az államfő mindehhez még hozzátette: a módosítás bevezetése érdekében ha kell, újra bevetik az alkotmány 49-3-as cikkelyét, amely lehetővé teszi, hogy egy törvényt akkor is elfogadjanak, ha azzal a kormánypárti képviselők egy része nem ért egyet.

A gond az, hogy e cikkelyt a Valls-kormány május elején már egyszer bevetette, ennek köszönhetően ment át a módosítás a parlament alsó házán, ám azzal vészesen radikalizálta a tiltakozókat. Azzal, hogy Hollande ismét meglobogtatta az ellenzékben még általa is „brutalitásnak” nevezett eljárás újbóli alkalmazását, tovább keményítheti az amúgy is meglehetősen megmerevedett frontokat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×