eur:
407.44
usd:
385.15
bux:
78007.08
2024. november 19. kedd Erzsébet

"Tévedésből" megsemmisítették a CIA kínzási jelentését

"Tévedésből" megsemmisítették a CIA által alkalmazott kínzásról szóló szenátusi jelentés egyetlen példányát - mondta az amerikai hírszerzési ügynökség igazgatója.

Szabad-e a terrorgyanús vagy bizonyítottan terroristákhoz kötődő személyeket kínozni, hogy további támadásokat kerüljünk el, vagy a jogsértések csak a dzsihadisták számára adnak toborzási lehetőséget?

Az ifjabb George Bush „terror elleni háborúja” éveiben folyamatosan ezen vitáztak a jogvédők és az iraki háború megindításában kulcsszerepet játszó amerikai neokonzervatívok.

George Bush azóta nem elnök, a „terror elleni háború” ellenére folytatódnak a merényletek és a kérdés továbbra is napirenden van.

A CIA igazgatója most elismerte, hogy „tévedésből” megsemmisítették annak a szenátusi jelentésnek az egyetlen példányát, amely a Központi Hírszerzési Ügynökség gyakran kínzásnak minősített kihallgatási technikáiról készült.

Az amerikai Igazságügyminisztérium jogászai ugyanakkor azt hangoztatják, hogy léteznek másolatok. Az ügynökség egyik illetékese szerint „nem szándékos” hiba okozta a dokumentum törlését.

Egy, a Yahoo news-nak nyilatkozó hírszerzési illetékes azt mondta, hogy a CIA-ban még tavaly nyáron töröltek egy feltöltött fájlt, amely a jelentést tartalmazta, majd „véletlenül” megsemmisítették azt a fizikai adathordozót is, amelyen az eredeti volt.

A 6700 oldalas jelentés egy sor titkos iratot tartalmazott a CIA „javított kihallgatási technikáról”, így a hírhedt szimulált vízbefojtásról, az alvásmegvonásról és más agresszív módszerekről, amelyeket az ügynökséggel együttműködő külföldi országok titkos börtöneiben alkalmaztak.

Az évek során több jelentés utalt arra, hogy szövetséges kelet-európai államok, így Lengyelország és Románia is részt vettek a programban, amelynek során ártatlannak talált embereket is elraboltak külföldön és kihallgattak titkos börtönökben.

A teljes jelentés továbbra is titkos, de egy 500-oldalas összefoglalót 2014-ben publikáltak.

„Egyszerűen sokkoló, hogy ez hogy történhetett meg, különösen, hogy a CIA belső felügyelőszerve törölte a dokumentumot” – mondta Douglas Cox professzor, a New York-i Egyetem jogi karának professzora, aki az állami dokumentumok megőrzését követi nyomon.

Közben politikai csata is folyt arról, hogy szabad-e kiadni a jelentést. Dianne Feinstein szenátor például azért harcolt, hogy napvilágra kerüljön a dokumentum, míg Richard Burr, a Szenátus Hírszerzési Bizottságának elnöke élesen ellenezte az összefoglaló 2014-ben történt kiadását.

A múlt héten egy szövetségi fellebviteli bíróság is megtiltotta a teljes anyag publikálását.

„Úgy tűnik, a CIA szeretné, ha megfeledkeznénk a kínzásokról” – kommentálta Cori Rider a Reprieve nevű emberi jogi szervezet igazgatója az esetet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

A Kreml éppen hatalmas botrányt kavar abból, hogy az ukrán haderő elkezdett amerikai ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszereket használni területük ellen, pedig aligha lesz ennek jelentős hatása a háború menetére nézve. Egyrészt hiába hívják „ballisztikus rakétának,” egy ATACMS-rendszer távolról sem összehasonlítható például egy Minuteman rakétával, és nem is tud eltalálni olyan célpontokat, melyek elérésére Ukrajna nem volt eddig képes saját fejlesztésű fegyvereivel. De mégis mit tud egy ATACMS-rendszer és miért van körülötte most ekkora diplomáciai balhé? Nézzük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×