A különleges esemény egy, a Földtől körülbelül 12 000 fényévre található csillagnál zajlott, amelyet a csillagászok ZTF SLRN-2020 néven azonosítottak - írja a space.com híradása nyomán a hirado.hu.
Az első megfigyeléseket a Zwicky Transient Facility végezte 2020-ban, amikor a csillag váratlanul fényesedni kezdett. A tudósok eredetileg azt hitték, hogy a csillag egy vörös óriás lehet, amely elnyelt egy körülötte keringő bolygót.
Az ilyen típusú csillagok, mint a vörös óriások, későbbi életciklusukban gyakran nyelik el a körülöttük keringő bolygókat, amivel - az ilyen felőrlődő anyagok következtében - erős fényt generálnak.
A JWST azonban más képet festett a helyzetről. A teleszkóp újabb megfigyelései alapján a csillag valójában nem vörös óriás volt, hanem egy normál méretű csillag, körülbelül 70 százalékos tömeggel a mi napunkéhoz képest. Ez azt jelentette, hogy az eddigi elképzelések, miszerint a csillag elnyelte a bolygót, nem állták meg a helyüket.
A bolygó valószínűleg egy "forró Jupiter" típusú gázóriás, amely eredetileg messze keringett csillagától, de az idő előrehaladtával fokozatosan befelé vándorolt.
Ahogy egyre közelebb került a csillaghoz, a gravitációs hatások egyre erősebben kezdtek hatni rá, míg végül összeütközött a csillag gázburkával.
Az ütközés hatalmas gázplazmát lövellt ki. Az eseményt követ időben a csillag körül egy különös gázfelhő alakult ki, amely a JWST által készített képek és elemzések alapján sokkal inkább hasonlít egy bolygó körül formálódó gyűrűhöz, mint egy csillag által elnyelt, amorf gázfelhőhöz.
A kutatást összegző eredményeket a tudósok a The Astrophysical Journal című tudományos folyóiratban tették közzé.