eur:
411.34
usd:
395.18
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Tőkés récék (vadkacsák, Anas platyrhynchos) és hattyúk (Cygnini) napfelkeltekor a Kis-Balatonnál Zalavár közelében 2022. február 5-én.
Nyitókép: MTI/Varga György

A kirándulóknak üzentek a szakemberek: semmiképp se csináljanak ilyesmit

Ősi ösztöneiket írja felül az ember beavatkozása.

A vízimadarak etetése nemcsak felesleges, de veszélybe is sodorhatja az állatokat, ezért a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) arra kéri az embereket, hogy sehol és semmivel ne etessék ezeket az állatokat.

A vízimadarak életmódja és téli túlélési szabályai alapvetően térnek el a klasszikus téli etetőket látogató énekesmadarakétól. Etetésük az énekesmadarakéval szemben több okból is problémát jelent: kikapcsolja a téli túléléshez nélkülözhetetlen vonulási viselkedést, növeli a zsúfoltságot és a madarak közötti agressziót, fokozza a sérülésveszélyt és a fertőző betegségek, mindenekelőtt az emberre is veszélyes madárinfluenza terjedését - olvasható az MME hétfői közleményében.

A természetvédők azt írták: problémát jelent az is, hogy a feleslegesen kiszórt táplálék vonzza a patkányokat, szennyezi a környezetet és rontja a víz minőségét. Az egyoldalú kenyér és egyéb értéktelen "táplálék" hosszú távú fogyasztása megbetegítheti a madarakat. Az etetés ráadásul nagy mennyiségű vízimadarat vonz az önfenntartó életre nem alkalmas területekre, és növeli az emberek és madarak közötti konfliktushelyzetek számát - hívták fel a figyelmet.

A vízimadarak etetése egy öngerjesztő problémaspirált indíthat be. Az etetett madarak ugyanis ősszel nem vonulnak el, így az emberek tovább etetik őket. A fagyok beköszöntével a madárlétszám folyamatosan nő, ami tovább erősíti az emberek etetési hajlamát, aktivitását. Az etetőhelyek közelében évről évre több madár költhet, így még több madárral kezdődik újra a folyamat - magyarázták a közleményben.

A madárvédő kampányról bővebb információ az egyesület honlapján olvasható, ahol idén is elérhető az az ingyenes kinyomtatható plakát, amelyet az MME a lakosság tájékoztatása érdekében készített a vízimadarak etetésének veszélyeiről.

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×