Infostart.hu
eur:
400.12
usd:
341.82
bux:
99495.73
2025. július 9. szerda Lukrécia
Nyitókép: Unsplash.com

Amíg alszunk, valódi agymosáson megyünk keresztül

Az agyhullámok lassulása hozzájárulhat ahhoz, hogy mélyalvás közben az agy-gerincvelői folyadék átmossa az agyunkat.

Az alvás minősége és mennyisége nagy hatással van a kognitív funkciókra és az agyunk egészségi állapotára, az azonban még mindig nem teljesen világos, hogy pontosan hogyan. Alvás közben két állapotot különböztetünk meg: a gyors szemmozgás nélküli – más néven lassú hullámú – alvást, illetve a gyors szemmozgásos (REM) alvást. Előbbi alatt az átmeneti fázistól jutunk el a mély alvásig, majd vissza, ezt követi az agyi aktivitás felerősödésével járó REM-fázis.

A lassú agyhullámokról viszonylag régóta tudni lehet, hogy kulcsszerepet játszanak abban, hogy az emlékeink átkerüljenek a hosszú távú memóriánkba. Egy 2019-es kutatás viszont arra is rávilágított, hogy az agyhullámok lassulása hozzájárulhat ahhoz, hogy mélyalvás közben az agy-gerincvelői folyadék (CSF) átmossa az agyunkat. Mint kiderült, alvás közben a CSF nagy hullámokban megy át az agyunkon, méghozzá egyszerre a lassú agyhullámokkal és a vér kiáramlásával – írja a Telex.

Ahogy lassul az agyi aktivitás, egyre kevesebb vér lesz az agyunkban, az agy-gerincvelői folyadék pedig befolyik, hogy kitöltse a helyet. A végeredmény nagyjából olyan, mint a mosógép öblítőciklusa.

Maiken Nedergaard, a Rochesteri Egyetem neurológusa 2019-ben a Scientific Americannek azt mondta, az egész nagyon meggyőző és igazából logikus is, de egyáltalán nem volt egyértelmű, hogy a két agyi funkció között van kapcsolat. Az már öt éve is felmerült, hogy ez a ciklikus agytisztító folyamat az olyan neurodegeneratív betegségek megelőzésében is szerepet játszhat, mint az Alzheimer-kór, amit az agyban felgyülemlő, mérgező fehérjék okoznak, mert az ilyen betegségekben szenvedők általában rosszabbul alszanak, és a lassú agyhullámok is ritkábbak náluk.

Persze a kutatás alapján nem lehetett kijelenteni, hogy egyértelmű lenne a kapcsolat, a kutatók pedig felvetették, hogy egerek agyhullámait kellene módosítani, hogy kiderüljön, valóban ez okozza-e a CSF-hullámokat. Ez meg is történt, és az egerek agyában sikerült is csökkenteni a mérgező fehérjék szintjét, egy 2023-as kutatásban pedig éber embereknél is sikerült elérni, hogy a CSF úgy folyjon be az agyukba, mintha aludnának.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Vádalku: lehetetlen feltételt szabott Robert Fico merénylője
Tudósítónktól

Vádalku: lehetetlen feltételt szabott Robert Fico merénylője

Lobbanékony természet, és hajlamos az agresszivitásra Juraj Cintula, aki tavaly májusban merényletet követett el Robert Fico szlovák kormányfő ellen. „A bűncselekmény idején személyiségzavar volt megfigyelhető nála, de tudatában volt annak, mit tesz, és önkontrollját megőrizte. Tisztában van azzal, hogy bűncselekményt követett el” – áll a törvényszéki szakértők vádlottról készített, a bírósági tárgyalás első napján felolvasott pszichiátriai jelentésében. A vádlott azt mondta, hajlandó lenne 12 évet leülni a kormányfő elleni merényletért.

Rosszabbodott a helyzet a Normafán, kérést intéztek a látogatókhoz

Az eső és a szélvihar együtt jelentős pusztítást végez.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.09. szerda, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. július 9. 04:00
×
×
×
×