eur:
403.84
usd:
352.36
bux:
97474.13
2025. június 23. hétfő Zoltán
Boeing Starliner. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Augusztusig az űrben várakozhatnak a Starliner asztronautái

Hiába dolgoznak folyamatosan a mérnökök a probléma megoldásán, a NASA űrhajósai ezt a hónapot még az űrben tölthetik.

Sunita Williams és Butch Wilmore az eredeti tervek szerint már június 14-én visszatértek volna a Nemzetközi Űrállomásról (ISS). A hónap végén már arról lehetett hallani, hogy az eredeti 45 napot megduplázva, 90 napra emelik a Boeing Starliner űrhajójának maximális tartózkodási idejét a Nemzetközi űrállomáson - írja a The Guardian híradása nyomán a Telex.

Az amerikai űrügynökség azért halasztotta el a visszatérést, hogy tesztekkel bizonyosodhassanak meg róla az új-mexikói sivatagban, hogy az űrhajó biztonságosan vissza tud térni a Földre.

Szerdán bejelentette a NASA, hogy a tesztek még mindig folyamatban vannak annak érdekében, hogy minden megfelelően működjön. Mint írják, a sajtóban korábban elterjedt, hogy "az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomáson rekedtek", ám a szervezet mindenkit biztosított róla, hogy asztronautái biztonságban vannak.

A lap hozzáteszi, a Boeing CST-100 Starliner űrhajónak már a fejlesztése is több évet csúszott. Az első, legénység nélküli tesztrepülést már 2019-ben tervezték, de csak 2022-ben történhetett meg. A legénységgel végzett tesztrepülést különböző rendellenességek miatt szintén többször elhalasztották az elmúlt hónapokban, amíg június 5-én a két asztronautával, Butch Wilmore-ral és Suni Williamsszel a fedélzetén elindult a világűrbe a floridai Kennedy Űrközpontból.

Címlapról ajánljuk
Elemző: a Nyugat-Balkán eredményes migrációs politikája példa lehet más útvonalakon is

Elemző: a Nyugat-Balkán eredményes migrációs politikája példa lehet más útvonalakon is

Az Európai Unióval kötött státuszmegállapodás révén a Frontex közvetlen műveleteket végez­het Bosznia-Hercegovina területén. Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője az InfoRádióban elmondta: az irreguláris határátlépések száma jelentősen lecsökkent a térségben, az alkalmazott eljárások pedig követendő példák lehetnek más migrációs útvonalakon.

Aszódi Attila: az amerikaiak is jól tudják, hogy működő iráni atomerőmű megtámadása katasztrófához vezetne

Hatvan százalékos urándúsítás semmiképpen nem indokolt egy polgári programban, atomerőműhöz nem szükséges ilyen magas dúsítás, így arra lehet következtetni, hogy a perzsa állam fegyver-előállítás céljából kezdeményezte az eljárást – mondta az InfoRádióban a Budapesti Műszaki Egyetem Természettudományi Karának dékánja. A nukleáris biztonsági szakértő hozzátette: most még nem lehet tudni, hogy az iráni urándúsító létesítményeken túl maguk a dúsított uránkészletek is sérülést szenvedtek-e az amerikai támadásokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×