A manapság telepített napelemek többsége szilícium-nitriddel bevont lapkákból áll. Ezek felületére ezüstből és rézből nyomtatnak vezetőket, az egységet pedig olyan ragasztóval fixálják, ami megóvja őket a nedvességtől. Ezután az egészet edzett üveglapok közé helyezik, a konstrukció pedig végül egy alumínium keretben foglal helyet. Ahhoz, hogy a panelt újra lehessen hasznosítani, először a ragasztót kell eltávolítani, ez azonban nem egyszerű feladat. Bár égetéssel eltávolítható, az égés közben mérgező gázok keletkeznek, a drága alkatrészek, mint például az ezüst kinyeréséhez pedig szintén mérgező anyagokra, hidrogén-fluoridra és salétromsavra van szükség. Emiatt a panelek inkább a hulladéklerakókban végzik - írja a hvg.hu.
Egy olasz cég, a 9Tech módszerével azonban a napelemek alkatrészeinek 99 százaléka újrahasznosíthatóvá válhat, ráadásul környezetbarátabb módon. A statup azt állítja, hogy kísérleti üzeme
- az ezüst 90 százalékát,
- a szilícium 95 százalékát és
- a réz 99 százalékát nyerte vissza.
Hevítéssel, szűréssel, centrifugálással dolgoztak, egy, az eddigieknél összességében drágább eljárással, de az előnye lehet a magas hatásfok és a környezetbarát eljárás. A csapat jelenleg azon dolgozik, hogy napi 800 panelt dolgozzon fel.