Infostart.hu
eur:
400.46
usd:
344.87
bux:
99787.2
2025. július 16. szerda Valter
Nyitókép: kormany.hu

Itt a nagy pillanat a magyar űrkutatás számára – videó

A nemzeti kutatóűrhajós-programban történő együttműködésről írt alá keretmegállapodást Magyarország az Európai Űrügynökséggel - jelentette be a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa.

Ferencz Orsolya – közösségi oldalán közzétett videójában – elmondta, újabb mérföldkőhöz érkezett Hungarian to Orbit (HUNOR) magyar űrhajósprogram megvalósítása. A megállapodással az ESA támogatást nyújt nemcsak az űrhajósok kiképzéséhez, hanem a repülőorvosi képzéshez, a földi irányítóközpontban történő tevékenység megvalósításához és a tudományos program integrációjához is.

Mindez azért egyedülálló lehetőség, mert a 22 tagállam közül Magyarország az első, amely egy nemzeti kutatóűrhajós-programját az ESA hivatalos partnereként tudja megvalósítani – hangsúlyozta a miniszteri biztos.

Rámutatott, ez egy „igazán egyedi” megállapodás, mivel az űrügynökség első alkalommal lépett partnerségre saját nemzeti űrhajósprogramját megvalósító tagállamával, és ennek keretében válik lehetővé, hogy a magyar űrhajósok kiképzése az ESA kölni, illetve hollandiai központjában folytatódhasson.

„A most aláírt keretmegállapodással a Külgazdasági és Külügyminisztérium új szintre emeli az Európai Űrügynökséggel az együttműködését, magasabb szintű, szorosabb partnerségei viszonyt tudunk így ápolni a nemzetközi partnereinkkel. Fontos ez nemcsak a magyar űrszektor, hanem az egész európai űrközösség számára is” – fogalmazott Ferencz Orsolya, hozzátéve, ez "nagy pillanat" az egész magyar tudományos élet és a magyar űrkutatás számára is.

A miniszteri biztos videójában emlékeztetett, 2021-ben fogadta el a magyar kormány a Külgazdasági és Külügyminisztérium által kidolgozott nemzeti űrstratégiatervet, melynek segítségével a nemzeti kutatóhelyek, az egyetemek és űripari cégek egy közös nemzeti kutatóűrhajós-programban dolgozhatnak.

A Hunor-programban részt vevő egyetemek, cégek, űripari szervezetek olyan tudományos műszereket, kutatásokat és tudományos programokat valósítanak meg, amit majd a magyar űrhajós 2024 végén vagy 2025 elején a nemzetközi űrállomás fedélzetén tud végrehajtani - tette hozzá Ferencz Orsolya.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Balatoni szezon: beütött a fordulat

Balatoni szezon: beütött a fordulat

A Balaton-régión belül más-más képet mutatnak az egyes települések vendégforgalmi adatai, de a szállásadók összességében minimális növekedést tapasztalnak a foglalások számában az elmúlt időszakban – mondta az InfoRádióban a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke. Somlyai Zoltán bizakodó, de megemlítette a régi tapasztalatot: a balatoni turizmus nagyon időjárásfüggő..

Donald Trump újabb retorziót lebegtetett be az oroszokkal szemben

Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban - az amerikai elnök erről kedden beszélt újságírók előtt a Fehér Háznál, mielőtt Pennsylvania államba utazott.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.16. szerda, 18:00
Latorcai Csaba
a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára
Trump bekeményít Putyin ellen, világháborútól tartanak az oroszok – Ukrajnai háborús híreink szerdán

Trump bekeményít Putyin ellen, világháborútól tartanak az oroszok – Ukrajnai háborús híreink szerdán

Donald Trump amerikai elnök kijelentette, Ukrajnának nem kellene csapásokat végrehajtania Moszkva ellen, miután újabb fegyverszállítmányokat jelentett be Kijev számára, és szigorúbb álláspontra helyezkedett Oroszországgal szemben - írta meg a Sky News. Erre Vlagyimir Popov orosz tábornagy a News.ru-nak azt mondta, hogy amennyiben Washington Tomahawk rakétákat ad át Kijevnek, az világháborús eszkalációval fenyeget. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×