Svájci szakemberek egy csoportja olyan akkumulátorfajtával állt elő, aminek az alapját nyomtatott papír jelenti – idézi az Euronews beszámolóját a Hvg.hu.
A munkát elsősorban az a kérdés indította útjára, hogy lehetséges-e az eldobható elemek hatékony helyettesítése, és ha igen, van-e rá esély, hogy ezt környezetkímélő módszerrel érje el valaki. A Svájci Szövetségi Anyagtudományi és Technológiai Laboratóriumok (EMPA) kutatói úgy vélik, bizonyos értelemben, de megoldották a problémát.
A fejlesztés során – leegyszerűsítve – a kutatók elsőként egy papírcsíkot merítettek sós vízbe, majd megszárították. A szalag úgymond pozitív végére grafitot tartalmazó tintát nyomtattak, míg a negatívra cinkporral kevert festéket. Ezután a papír mindkét felére grafit és szén keverékét nyomtatták, hogy így kapcsolják össze a negatív és pozitív pólust, majd ismét sós vízbe merítették, aminek hatására a só feloldódott és töltött ionok szabadultak fel.
A lap a fentiek eredményeként végül 1,2 volt stabil feszültséget volt képes leadni.
A kutatók hangsúlyozták: az energiaforrás nem rendelkezik óriási teljesítménnyel, így csakis olyan helyen tűnhet használhatónak, ahol kevés áramot fogyasztanak.